sistit.org https://www.sistit.org Sistit, Sistit Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sistit.org Thu, 20 Apr 2017 00:00:00 +0000 Tue, 10 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Sistit https://www.sistit.org/sistit.html Mon, 12 Nov 2018 16:17:59 +0000 Sistit, İdrar kesesinde meydana gelen iltihaplanmaya verilen addır. İdrar yolunun yapısı nedeniyle kadınlarda daha fazla rastlanan rahatsızlık bakteriyel bir enfeksiyondur. Sistit, tedavisi geciktirilirse idrar yolunda daha yukar Sistit, İdrar kesesinde meydana gelen iltihaplanmaya verilen addır. İdrar yolunun yapısı nedeniyle kadınlarda daha fazla rastlanan rahatsızlık bakteriyel bir enfeksiyondur. Sistit, tedavisi geciktirilirse idrar yolunda daha yukarılara hatta böbreklere kadar enfeksiyon yayılarak böbrek ve idrar yolunda fonksiyon bozukluklarına ve hasarlara neden olabilir.

Sistit Belirtileri: 

Çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonlarda görülen benzer belirtiler görülmektedir. Rahatsızlığa yakalanan bireylerde genellikle iştah kaybı, bulantı ve kusma meydana gelmektedir. 
 • Mesanede ağrı ve hassasiyet
 • Sık sık idrar çıkma isteği
 • Acil idrara çıkma isteği; ancak idrarın az gelmesi ve idrar yaparken tam rahatlayamama
 • İdrar yaparken yanma
 • Bulanık ve aşırı kokulu idrar
 • İdrarda kan görülmesi
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Yorgunluk
 • İlerleyen rahatsızlıkta yüksek ateş görülür.
Sistit Nedenleri: 

En çok sistite neden olan durum sindirim sisteminde çoğunlukla bağırsaklarda görülen escherichia coli bakterisinin idrar kesesine yerleşmesi ile meydana gelmektedir. Bu bakteri vücuttan idrar yolu ile atılmaktadır. İdrarla atılırken bakteri idrar kesesi duvarlarına yapışarak çoğalabilir. Başka bir nedeni ise tuvalet temizliğine yeterince dikkat edilmemesiyle bakteri idrar yoluna kaçabilmektedir. Escherichia coli bakterisinin idrar kesesine yerleşmesiyle de enfeksiyon ortaya çıkmaktadır.
Bakterilerden başka nedenlerle de enfeksiyonlar meydana gelebilmektedir. Öne çıkan diğer nedenler:
 • Böbreklerde ya da idrar yolunun her hangi bir yerinde bulunan taşlar
 • Uzun süre sonda kullanımı
 • Işın tedavisi
 • Kullanılan ilaçlar
 • Sperm öldürücü jeller
 • Tümör
 • Şeker hastalığı
 • Erkeklerde prostat ve üretra hastalıkları
 • Hamilelik
 • Menopoz dönemi
 • Stres
Sistit Teşhis ve Tedavisi: 

Yapılacak idrar tahlili ile teşhis hemen konulabilmektedir. Tahlil sonucu sistit olduğu anlaşılan durumlarda tedavi için başta antibiyotik olmak üzere idrar yolu temizleyici ilaçlar kullanılır. İlaçların düzenli kullanımı rahatsızlığın belirtilerini iki gün sonra ortandan kaldıracaktır.

Sistitten Korunma Yolları: 

Günlük su tüketimi iki litreyi geçmelidir. Bol sıvı tüketimi idrar yolundaki kalıntıların oluşmasını engeller. İdrar kesesine uyarıcı etkisi olan baharatlı yiyeceklerin, aşırı demli çayın, kahvenin ve alkollü içeceklerin azaltılması gereklidir. Uzun süre idrarı tutmak, idrarı koyulaştırır, taş oluşumuna zemin hazırlar ve bakterilerin idrar yoluna ve mesaneye yerleşmesine sebebiyet verir. Mümkün olduğunca idrar tutulmaya çalışılmamalıdır. Tuvalet temizliğine azami şekilde dikkat edilmelidir. Havuz, deniz gibi insanların birlikte kullandığı alanlarda daha dikkatli davranarak kalabalık zamanlarda buralardan uzak durulmalıdır.
]]>
Hamilelikte Sistit Bitkisel Tedavi https://www.sistit.org/hamilelikte-sistit-bitkisel-tedavi.html Mon, 12 Nov 2018 23:23:54 +0000 Hamilelikte Sistit bitkisel tedavi, hamilelik süreci anne adayının en fazla korunmaya ihtiyacı olduğu dönemlerden bir tanesidir. Bu süreç içerisinde annenin düzenle uyuması, psikolojik açıdan kendini rahat hissetmesi, sağlıklı Hamilelikte Sistit bitkisel tedavi, hamilelik süreci anne adayının en fazla korunmaya ihtiyacı olduğu dönemlerden bir tanesidir. Bu süreç içerisinde annenin düzenle uyuması, psikolojik açıdan kendini rahat hissetmesi, sağlıklı beslenmesi ve enfeksiyon gibi oluşumlardan kendini uzak tutmaya son derece önemlidir. Sistit hastalığı idrar yolları enfeksiyonlarından bir tanesidir. Özellikle mesane içine yerleşmesiyle bu bölümde bulunan duvara zarar vererek, hasar görmesine neden olur. Hamilelik süreci içerisinde birçok zararının olduğu belirtilmektedir.  Sistit enfeksiyonundan korunmak için anne adayının hijyen kurallarına dikkat etmesi, yediği besinleri iyice temizlendikten sonra tüketmesi tavsiye edilir. Hamilelik süreci içerisinde idrar yolunda bulunan enfeksiyonların sık yaşandığı belirtilmektedir. Hamilelik süreci içerisinde anne adayını etkilerken bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilediği belirtilmektedir. 

Hamilelikte Sistit bitkisel tedavi ile bu problemin önüne geçirilirken; ilerleyen süreç içerisinde mutlaka tıbbi tedavi uygulanır. İdrar yolu enfeksiyonu bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen hastalıklardan olması sebebiyle hamilelik sürecinde bağışıklık sisteminin zayıflaması ile düşük olmasına neden olduğu belirtilmektedir. Hamilelik süreci içerisinde bazı ilaçların kullanılması sakıncalı olduğu için bu süreç içerisinde Doktora da sorularak bitkisel tedavi ile enfeksiyonun giderilmesi sağlanır. Bu noktada Hamilelikte Sistit bitkisel tedavi yapılması fayda sağlar.

Hamilelikte Sistit bitkisel tedavi uygulaması
 • Hamilelik süreci içerisinde idrar yolunda bulunan enfeksiyonun giderilmesi için bazı bitkilerin tüketilmesinin gebeliğe zarar vermediği belirtilmektedir. 
 • Bu süreç içerisinde anne adayının günlük beslenme içerisinde sarımsak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Sarımsak doğanın bize bahşettiği ürünler içerisinde doğal antibiyotik bulunan bir maddedir. Bu sebepten dolayı günlük hamilelik sürecinde sarımsak tüketilmesiyle vücut içerisinde bulunan enfeksiyonlarının doğal yollarla giderilmesi sağlanır. Sarımsağın çiğneyerek tüketilmesi etkisinin daha fazla olmasına fayda sağlarken; gebelik süreci içerisinde sarımsak yiyemeyenlerin ilaç gibi yutması tavsiye edilir. 
 • Hamilelik Sistit bitkisel tedavi içerisinde soğan önemli enfeksiyon giderici bitkilerdendir. Soğan suyunun kaynatılıp içilmesi pek tavsiye edilmezken; çiğ olarak tüketilmesi oldukça yarar sağlar. Özellikle yemeklerin yanında veya salatalara eklenmesi sayesinde tedavi edilmesi sağlanır. 
 • Hamilelikte Sistit bitkisel tedavi süreci içerisinde maydanoz tüketilmesinde fayda sağlar. Anti oksidan özellik sayesinde enfeksiyonların giderilmesini desteklerken; gebeliğin devamı için son derece faydalıdır. Ancak aşırı tüketilmemesi tavsiye edilir.
 • İdrar yollarında bulunan enfeksiyonun giderilmesi için hamilelik sürecinde anne adayının bol sıvı tüketmesi tavsiye edilir. Bu süreç içerisinde anne adayının günde 3 litre içme suyu içmesi ile idrar yollarında bulunan enfeksiyonların giderilmesini fayda sağladığı belirtilir. 
 • Bu süreç içerisinde tuvalet hijyenine dikkat etmesi ve günde iki kez iç çamaşırını değiştirmesi fayda sağlar. Ayrıca pamuklu iç çamaşırı tercih etmesi fayda sağlar.
]]>
Sistit Nasıl Geçer https://www.sistit.org/sistit-nasil-gecer.html Tue, 13 Nov 2018 00:29:38 +0000 Sistit Nasıl Geçer; Sistit idrar torbasının iltihaplanmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu olarak bilinen bir bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Enfeksiyonun böbreklere yayılması ciddi sorunlar doğurabilir. Sistitin oluşma nedenleri Sistit Nasıl Geçer; Sistit idrar torbasının iltihaplanmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu olarak bilinen bir bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Enfeksiyonun böbreklere yayılması ciddi sorunlar doğurabilir. Sistitin oluşma nedenleri arasında bazı ilaçların kullanılması, aşırı radyosuna maruz kalınması,  uzun süreli sperm öldürücü ürünler kullanılması yer almaktadır. Sistitin oluşum nedenlerine bağlı olarak genel olarak antibiyotik tedavisi önerilir. Yapılan araştırmalara göre her beş kadından birisi hayatının bir döneminde idrar yolu enfeksiyonu yaşamaktadır. 

Sistit'in Oluşum Nedenleri; 

Böbrekler kandaki atıkları filtrelemektedir. Üreter denile tüpler ise böbreklerden idrar yollarına atıkları taşımakta ve bu atıkları vücuttan dışarı atana kadar depolamaktadir. 
 • Bakteriyel sistit; idrar yolu enfeksiyon oluşumu genellikle dışardan vücuda bakteri yoluyla geçmektedir. Bu bakteriler çoğu zaman Escherichia coli (E. Coli) türü bakterilerdir. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda genellikle cinsel yolla oluşmaktadır. Cinsel hayatı olmayan kadınlarda alt enfeksiyon riski bulunmaktadır. Çünkü kadınların genital bölgeleri bakteri oluşturmakta bu da sistit oluşumuna neden olmaktadır. 
 • Bakteriyel olmayan sistit; Bakteriyel ve bulaşıcı olmayan etkenlerde idrar yolu enfeksiyonuna neden olmaktadır. Bu bakteri türüne bağlı olarak gelişen bakteri türleri; 
İnterstisyel sistit; Nedeni tam olarak bellinmeyen kronik idar yolu enfeksiyonudur. Genellikle bu rahatsızlığın tanısı ve tadavisi zor anlaşılmaktadır. 

İlaça bağlı gelişen sistit; Bazı kemoterapi ilaçları sistir oluşumuna neden olmaktadır. Bu tür ilaçlar vücutta parçalanmış bileşenleri vücuttan ararken enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. 

Radyasyon sistit; Pelvis bölgesinde radyasyon tedavisi gören kişilerde idrar yolu enfeksiyonu oluşmaktadır

Yabancı cisimlere bağlı olarak oluşan sistit; Uzun süre sonda kullanımı dokuların hasar görerek enfeksiyona neden olabilmektedir

Kimyasal sistit; Uzun süre kullanılan sperm öldürücü ilaçlar, banyo köpükleri, bayanların kullandığı hijyenik jeller iltihap oluşumuna neden olabilmektedir.  
Diğer durumlara bağlı olarakta sistit olusabililmektedir. Örneğin böbrek taşı,  prostat,  diyabet, omurilik yaralanmaları gibi durumlarda bu tür komplikasyonları ortaya çıkarmaktadır. 

Tanı ve Test işlemleri
 • İdrar testi
 • Sistoskobi
 • Görüntülü tarama
Sistit Tedavisi; 
 • ilaç tedavisi uygulanabilir.
 • Doktorun ilk tercihi olmasada ameliyat uygulanmaktadır. 
 • Ev Bakımı ( Ilık su içinde küvette oturmak, ısıtma pedleri kullanma, bol miktarda su içme gibi)
]]>
Kanamalı Sistit https://www.sistit.org/kanamali-sistit.html Tue, 13 Nov 2018 07:19:17 +0000 Kanamalı Sistit, İdrar kesesinde enfeksiyon oluşumuyla veya birtakım ciddi sağlık problemleri ile baş gösteren bir rahatsızlık olan kanamalı sistit vücut için sorun teşkil etmektedir. Mesane bölümünde biriken idrar kanal arac Kanamalı Sistit, İdrar kesesinde enfeksiyon oluşumuyla veya birtakım ciddi sağlık problemleri ile baş gösteren bir rahatsızlık olan kanamalı sistit vücut için sorun teşkil etmektedir. Mesane bölümünde biriken idrar kanal aracılığıyla çıkış yaptığında sistit kaynaklı yanma ve ağrı oluşumu meydana gelir. Bununla birlikte kanamanın varlığı doku hasarının mevcut olduğunu veya herhangi bir hastalığın olduğunu belirtir. Sıklıkla idrara çıkılması, az miktarda idrarın gelmesi, idrar renginin kanama nedeniyle pembe olması ve vücutta şişlik oluşumu gibi sağlık sorunları kanamalı sistit rahatsızlığının habercisidir. Vücutta virüs ve zararlı bakterilerin yer edinmesiyle birlikte ortaya çıkan bu hastalık kadın ve erkek herkeste görülebilir niteliktedir. Bazı sağlık problemleri dahilinde mesanenin enfeksiyona maruz kalıp iltihaplanması sonucu kanamalı sistit oluşumuna zemin hazırlanır. Enfeksiyonun bulaşıcı özelliği ile söz konusu bu rahatsızlığın cinsel birleşme sonrasında meydana gelmesi kaçınılmaz bir durumdur.

Kanamalı Sistit Erkek ve Kadın

Anatomik yapı gereği kadınların erkeklere oranla kanamalı sistit rahatsızlığına yakalanma riski daha yüksektir. Böyle bir problemin ihmal edilmesi halinde bu durum kronikleşerek ciddi sorunlara yol açabilir. Hal böyle olunca üriner sistemde kalıcı hasar meydana gelir. Kadınlarda kanamalı sistit rahatsızlığının sıklıkla görülme nedeni üretnanın kısa yapıya sahip olması ile kaynaklanmaktadır. Bu durum erkeklerde de oluşabilir. Fakat uzun vadede yayılım göstermektedir. Kanamalı sistit ile birlikte erkeklerin cinsel organı işlevini yerine getiremez. Özellikle cinsel birleşme sırasında boşalamama gibi sorun ortaya çıkar.

Kanamalı Sistit Tedavisi 

Vücut yapısını olumsuz yönde etkileyen kanamalı sistit ihmale mahal vermeden hekim kontrolüne tabi tutulmalıdır. Erken teşhisin yapılması tedavinin olumlu sonuç vermesine kaynaklık eder. Tanının konulması kan ve idrar tahlillerinin yapılıp analiz edilmesine bağlıdır. Doktorun önerdiği ilaç kullanımı sayende kanamalı sistit rahatsızlığının kısa sürede iyileştirilmesi mümkündür. Bu hususta bol sıvı tüketiminin yapılması ve vücuda vitamini bol gıdaların alınması oldukça önemlidir. Öte yandan vücut temizliğinin günlük olarak yapılması da kanamalı sistit probleminin ortadan kaldırılması yönünden fayda sağlar.
]]>
Kanlı Sistit Nasıl Geçer https://www.sistit.org/kanli-sistit-nasil-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 02:29:41 +0000 Kanlı Sistit Nasıl Geçer, Sistit idrar kesesi yani mesene de oluşan enfeksiyon anlamına gelir. Bazen sistit rahatsızlığına idrar yolu enfeksiyonu adı da verilir. Bu enfeksiyonun oluşma nedeni çoğu zaman idrar yollarında oluşan b Kanlı Sistit Nasıl Geçer, Sistit idrar kesesi yani mesene de oluşan enfeksiyon anlamına gelir. Bazen sistit rahatsızlığına idrar yolu enfeksiyonu adı da verilir. Bu enfeksiyonun oluşma nedeni çoğu zaman idrar yollarında oluşan bakteri ve mikroplar sebep olmaktadır. Kanamalı sistitler de ise, çoğu zaman idrar yaparken yanma, sızlama, kanama ve ağrı oluşmaktadır. İdrar yollarında oluşan bu enfeksiyon biran önce tedavi edilmez ise, böbreklere de ciddi kalıcı hasarlar verebilir. Kanlı sistit nasıl geçer, kanlı sistit için kişinin öncelikle kendini çok sıcak tutması ve enfeksiyonlara karşı kendini koruması gerekir. Bunun içinde bol bol su tüketmesi gerekir. Ayrıca mesane de oluşan ağrıyı en aza indirmek için el havlusunu ütü ile ısıtarak karın bölgesine koyup hafifçe bastırmanız, kanamayı ve ağrıyı en aza indirecektir. Ayrıca, sıcak su torbasını ayaklarınızın altına koyup sırt üstü uzanarak kendinizi sıcak tutmanız da kanlı sistit enfeksiyonunu en aza indirerek kaybolmasını sağlayacaktır. 

Kanlı Sistik Enfeksiyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Kanlı Sistit Nasıl Geçer, Kanlı sistit görülme nedenlerinden biri idrar yolu enfeksiyonudur. Bu nedenle kişi hijyene oldukça çok dikkat etmesi gerekir. Bunun içinde banyo yaparken küvet yerine ayakta duş alması ve klozet yerine normal klasik tuvaleti kullanmalıdır. Ayrıca idrarın tam olarak boşalması için kişinin idrarını yaparken dik bir pozisyonda oturması da bakterilerin dışarı atılması için oldukça önemlidir. 

Kanlı Sistit Nasıl Tedavi Edilir

Kanlı sistit idrar yollarında oluşan bir enfeksiyon rahatsızlığı olduğu için bakterilerin çoğalması, enfeksiyon riskini de arttırarak kanlı sistit oluşmasına neden olur. Bu nedenle en iyi tedavi yolu sık sık tuvalete giderek idrar yollarının temizlenmesidir. Bunun içinde bol bol sıvı ve su tüketerek idrar yollarının bakterilerden temizlenmesi gerekir. Ayrıca ılık oturma banyoları da idrar yollarının temizlenmesinde oldukça etkili ve faydalı bir yöntemdir. İlerlemiş kanlı sistit tedavilerinde 3, 7 veya 10 gün boyunca antibiyotik tedavisine başlanır. Antibiyotik tedavisi hastanın durumuna göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle gerekli olan tahlil ve tetkiklerin yapılması için uzman bir doktora başvurmak gerekir. Her kanlı sistit enfeksiyona bağlı değildir. Bazen menopoza bağlı olarak da kanlı sistit görülebilir. Bu nedenle östrojen içeren bir takım fitiller kullanmak kanlı sistit tedavisinde oldukça olumlu sonuçlar verebilir.
]]>
Emzirirken Sistit Tedavisi https://www.sistit.org/emzirirken-sistit-tedavisi.html Wed, 14 Nov 2018 04:58:02 +0000 Emzirirken sistit tedavisi; sistit, bir virüs sonucunda enfeksiyon oluşması sonucunda idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Sistit rahatsızlığı her yaş grubunda görülmektedir ve çok ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıkt Emzirirken sistit tedavisi; sistit, bir virüs sonucunda enfeksiyon oluşması sonucunda idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Sistit rahatsızlığı her yaş grubunda görülmektedir ve çok ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Sistit belirtileri arasında idrar yaparken yanma hissi, idrar yapmada zorlanma, sık sık idrara gitme, idrarın bulanık olması, yorgunluk ve halsizlik, hafif ateş, az idrar yapma ve idrarın bitmeme hissi gibi belirtiler meydana gelmektedir. Bu belirtiler görüldüğü zaman mutlaka üroloji uzmanına başvurulmalıdır. Emzirirken sistit tedavisi yapılmadığı zaman idrar yaparken kanama, böbreklerde enfeksiyon oluşması gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Sistit Sebepleri Aşağıdaki Gibidir;
 • Çok sıkı ve naylon iç çamaşırları,
 • Stres kaynaklı nedenler,
 • Tuvaletten sonra temizliğe özen göstermemek, temizliği arkadan öne doğru yapmak,
 • Vücut şampuanları, ıslak mendiller ve sabunlar,
 • Cinsel ilişki sırasında bulaşan bakteriler,
 • Mesane veya taş büyümesinden kaynaklanan mesane bölgesinde tıkanıklık,
 • Şeker hastalığı,
 • Genetik problemler,
 • Hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler ve mesaneye baskı uygulaması belirtiler arasındadır. Bu belirtiler görüldüğü zaman acil olarak uzman bir hekime başvurmalısınız.
Emzirirken sistit tedavisi;

Antibiyotik ilaçları kullanmadan sistitin geçtiği maalesef şimdiye kadar görülmemiştir. Bitkisel tedavilerde sistit rahatsızlığına çözüm bulmamaktadır. Enfeksiyona sebep olan virüs vücuttan atılmadığı sürece sistit tekrar tekrar görülmektedir. Bu sebeple sistit belirtilerini gördüğünüz zaman mutlaka hemen doktora başvurmanız gerekir. Özellikle emzirme döneminde sistit tedavisine daha çok dikkat etmelisiniz. Doktorunuza mutlaka emzirme döneminde olduğunuzu söylemelisiniz. Bu durum doktorunuzun bebeğe zarar vermeyecek ilaçları vermesi açısından çok önemlidir.

Emzirirken sistit tedavisine başlamadan önce bazı tahliller yapılmaktadır. Bu test sonuçlarına göre hangi antibiyotik uygulanmasına karar verilerek, doktorunuz tarafından rahatsızlığın şiddetine göre doz miktarı ayarlanmaktadır. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca antibiyotik kullanımına devam edilmelidir. Belirtilerin yok olması enfeksiyonun tamamen geçtiği anlamına gelmemektedir. Antibiyotiğin erken olarak bırakılması sistitin daha şiddetli ve ağrılı tekrarlanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle bir veya iki haftalık antibiyotik tedavisine devam edilmesi, rahatsızlığın tekrarlanma riskini yok etmektedir.
]]>
Sistit İçin Şifalı Bitkiler https://www.sistit.org/sistit-icin-sifali-bitkiler.html Wed, 14 Nov 2018 07:22:06 +0000 Sistit için şifalı bitkiler, Sistit hastalığında tıbbi tedavinin yanı sıra alternatif tıp içerisinde kullanılan bitkiler ile tedavi edildiği açıklanmaktadır. Sistit idrar yolu enfeksiyonlarından bir tanesi olup, mesane duvarı Sistit için şifalı bitkiler, Sistit hastalığında tıbbi tedavinin yanı sıra alternatif tıp içerisinde kullanılan bitkiler ile tedavi edildiği açıklanmaktadır. Sistit idrar yolu enfeksiyonlarından bir tanesi olup, mesane duvarının tahriş edilmesine sebebiyet veren hastalık olarak belirtilmiştir. Erken teşhis edilmesi halinde kullanılan tedavi yöntemleri ile giderildiği açıklanmaktadır. Tedavi edilmemesi halinde böbrek ve mideye kadar yayılarak kalıcı hasarlara neden olabilir. Sistit genellikle bayanlarda görülen rahatsızlıklardandır. Bayanların idrar kanalının erkeklerden daha kısa olması sebebiyle bayanlarda daha sık gözlenir. Sistit hastalığı kan tahlili ve idrar tahlili ile belirlenirken; ayrıntılı taramasının yapılması için ultrason çekilmesi ile ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde tedavisi için ilaç kullanılırken sistit için şifalı bitkiler de kullanılarak giderildiği açıklanmaktadır. 

Sistit için şifalı bitkiler uygulamaları

Yaban mersini, enfeksiyonların giderilmesi için yaban mersininin oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle koli basilinin temizlemek için yaban mersininin suyunun kullanıldığı belirtilirken; bu süreç içerisinde vücutta yer alan bakteri, enfeksiyon, virüs veya viral sebeple bulaşan enfeksiyonların giderilmesinde oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca yaban mersini suyu tüketilerek sistit hastalığının giderildiği belirtilir.

Elma sirkesi, vücut içerisinde yer alan enfeksiyonların giderilmesi için son derece etkili bir maddedir. Özellikleri Doğal elma sirkesinden günde 2 yemek kaşığı tüketilmesi ile vücut içerisinde yer alan enfeksiyon ve bateri gibi zararlı oluşumların giderilmesine fayda sağladığı görülmektedir. Sistit için şifalı bitkiler içerisinde elma sirkesi tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kızılcık suyu, idrar yolu enfeksiyonlarında ve iltihaplanmalarında faydalı olan bitkidir. Bu süreç içerisinde Kızılcık kullanılması da tavsiye edilirken bunun yanı sıra kişinin günlük tükettiği sebze ve meyve tüketiminin artırılması ile vücutta bağışıklık sisteminin güçlenmesi desteklenerek; sistit hastalığının giderilmesi sağlanır.

Karbonat, içerdiği bileşenler sayesinde vücut içerisinde yer alan iltihap ve enfeksiyonların giderilmesinde faydalıdır. Günlük bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı karbonat karıştırılarak tüketilmesi halinde vücutta bulunan zararlı oluşumların giderildiği belirtilmektedir. Düzenli uygulanması halinde inanılmaz fayda sağlar.

Soğan, içerdiği doğal antioksidan sayesinde birçok problemin giderilmesinde fayda sağlar. Özellikle idrar yolu iltihaplanması, bakteri, enfeksiyon oluşumlarının giderilmesinde etkilidir. Soğanın kaynatılarak suyunun tüketilmesi inanılmaz fayda sağlarken; bu kullanımı tüketemeyen kişilerin soğanı günlük salata içerisinde veya yemeğin yanında tüketmesi de fayda sağlar. Böylece Sistit için şifalı bitkiler arasında kullanılır.

Sarımsak, alternatif tıp içerisinde birçok hastalığın tedavi edilmesi için kullanıldığı belirtilmektedir. Özellikle enfeksiyonun, bakteri, iltihap, virüs gibi oluşumların giderilmesinde son derece faydalıdır. Sistit için şifalı bitkiler arasında tüketilmesinin faydası olduğu belirtilmektedir. Günde 2 tane sarımsağın ağza alınarak çiğnenip tüketilmesi son derece yarar sağlarken; sarımsağı çiğneyip tüketemeyen kişilerine hap gibi sarımsağı su ile yutmasının da fayda sağladığı belirtilmektedir.
]]>
Gebelikte Sistit https://www.sistit.org/gebelikte-sistit.html Wed, 14 Nov 2018 21:10:22 +0000 Gebelikte Sistit, Sistit genel olarak idrar yolu kesesinin iltihaplanmasıdır. Bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu olup buna idrar yolu enfeksiyonu denir. Sistit çocuklarda, yaşlılarda,gebelerde olmak üzere hemen hemen herkeste gö Gebelikte Sistit, Sistit genel olarak idrar yolu kesesinin iltihaplanmasıdır. Bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu olup buna idrar yolu enfeksiyonu denir. Sistit çocuklarda, yaşlılarda,gebelerde olmak üzere hemen hemen herkeste görülebilir ve bu durum anlaşıldığı zaman ciddiye alınmalıdır. Kişilerde idrara sık çıkma isteği, idrara çıkıldığı zaman zorlanma, idrarda yanma hissi ve damla damla gelmesi durumunda anlaşılır. Tedavi edilmez ise idrarda kanamalara neden olabilir ve böbreklerde enfeksiyonlar oluşur. Gebelikte sistit sık görülmesinin nedeni gebelikten kaynaklanan idrar yolu sisteminde oluşan değişikliklerinden dolayıdır. 

Gebelikte sistit nedenleri nelerdir nasıl sıralanır

Gebelikte sistit büyüyen rahmin idrar torbası üstüne baskı yapması ile mesanenin tam olarak boşaltılmasını engellenmektedir. Bunun yanı sıra gelişen gebelik hormonları idrar yollarının, üreterlerin yapısını değiştirerek mesanedeki idrarın böbreklere geri kaçmasına neden olmaktadır. Genellikle hamilelikte sistit 6 yada 24 haftalarda yaşanmaktadır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Sistit hamilelikte mutlaka en az bir defa yaşanmaktadır.
 • Gebelikte oldukça uzun süre oturmak.
 • Sıkı ve naylon iç çamaşırı giyilmesi durumu da sistite neden olur.
 • Lavabonun temizliğini genellikle arkadan öne doğru yapmak ve temizliğe oldukça dikkat etmek gerekir.
 • Stresden oldukça kaçınılmalıdır.
 • Kimyasal maddelere dikkat edilmeli ve gerek olmadıkça temas ettirilmemelidir.
 • İdrar yolunda taş oluşumu ve tıkanıklığın neden olması.
 • Ganital bölgede aşırı kuruluk.
Gebelikte sistit belirtileri ve tedavisi nasıl olur

Gebelikte sistit oldukça rahat bir şekilde anlaşılır ve kişi kendini iyi bir sekilde gözlemler ise rahatlıkla anlayarak kadın doğum uzmanına görünmelidir. Kulak ardi edilmemesi gerekir ve önlemi mutlaka alınmalıdır. Hem bebeği tehlikeye atmamak hemde annenin sağlığı açısından doktor tedavisi mutlaka gerekli olacaktır. Gebelikte sistit belirtilerini ise size kısaca şu şekilde sıralayacağım:
 • Geceleri idrara sık sık çıkma.
 • Kişinin sıkıştığı hissine kapılarak kaçırma.
 • Gebenin karın altında ağrı oluşması.
 • Kişide sık sık ateşlenme ve titreme yaşanması.
 • İltihaplı ve kanlı idrarla karşılaşılması.
 • Kasıklarda şiddetli ağrı ve batma.
 • İdrarda koku oluşumu.
 • İlerlemesi durumunda ise kusma, bulantı, titreme yaşanması.
Gebelikte sistit tedavisi oldukça basit şekilde uygulamalar ile giderilmeye çalışır. Çünkü bu durumda ilk olarak düşünülen bebeğin sağlığı ve annenin sağlığı olmaktadır. Tedavi çoğunlukla en fazla 7 gün sürmektedir ve bebeğe zarar vermeyecek antibiyotikler ile yapılmaktadır. Ancak antibiyotik kullanımı sonrası 3 gün sonra geçmez ise doktora tekrar görünmekte fayda vardır. İlaç kullanımına ihtiyaç duyulmadan önce bol bol sıvı tüketmelidir. Günde en az 6 yada 8 bardak su içilmelidir.
]]>
Sistit Kanama https://www.sistit.org/sistit-kanama.html Wed, 14 Nov 2018 21:32:59 +0000 Sistit kanama distüri, hematüri ve kanamayı içeren alt idrar yolu semptomları ile tanımlanır. Hastalık siklofosfamid, ifosfamid ve radyasyon terapisinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir. Sistit kanama  ile berab Sistit kanama distüri, hematüri ve kanamayı içeren alt idrar yolu semptomları ile tanımlanır. Hastalık siklofosfamid, ifosfamid ve radyasyon terapisinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir. Sistit kanama  ile beraber geçici hematüri, mesane enfeksiyonunda veya viral enfeksiyon sonucu çocuklarda görülür.

Sistit kanama  nedenleri:  Kemoterapi, radyasyon veya enfeksiyon başlıca nedenlerdir. Ifosfamid, sistit kanamanın  en sık nedenidir. Radyasyona bağlı sistit kanama, siklofosfamide bağlı vakalarla karşılaştırıldığında benzer veya daha küçük hasta sayılarında gelişir. Vajinal ürünler istenmeden idrar yoluna konulduğu zaman kimyasal kanamalı bir sistit ortaya çıkabilir. Adenovirüs (özellikle alt grup B'nin 11-21 serotipleri) çocuklarda akut viral sistit kanamanın en sık nedenidir, ancak BK virüsünden de kaynaklanabilir. 

Sistit kanama teşhisi: Bağışıklığı baskılanmış hastalarda idrarda pus bulunur, ancak hiçbir organizma kültürlenemez. Çocuklarda, idrarın polimeraz zincir reaksiyonu sekanslaması bulaşıcı ajan fragmanlarını tespit edebilir. İdrar numunelerinin laboratuvar testleri enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin yanıtlarını ve örneklerin mikroskobik analizini gösteren dipstikler ile yapılabilir. Normal insan idrar sterildir. İdrarda bakteri veya pus bulunması genellikle enfeksiyonu belirtir. Hematüri veya idrar içindeki kan varlığı akut ĐYE'leri, böbrek hastalığını, böbrek taşlarını, prostatın iltihaplanmasını (erkeklerde), endometriyozu (kadınlarda) veya idrar yolları kanserini gösterebilir. Bazı vakalarda idrardaki kan, özellikle koşucuların atletik eğitimden kaynaklanır.

Sistit kanama tedavisi: Ne yazık ki mesna, Sistit kanama geliştikten sonra tedavi olarak etkisizdir. Nadiren de olsa, radyasyona bağlı sistit kanama vakası teşhis edildiğinde, hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilen ve ölüm riski taşıyan böbrek yetmezliğine neden olabilen bu tip durumu iyileştirmek için ampirik olarak kanıtlanmış tedaviler yoktur. Çocuklarda görülen viral hemorajik sistit genellikle birkaç gün içinde spontan olarak giderilir.

]]>
Sistit Çayı https://www.sistit.org/sistit-cayi.html Thu, 15 Nov 2018 13:46:41 +0000 Sistit Çayı, Sistit kadınlarda sıklık ile görülen, idrar yolu enfeksiyonudur. Kadınlarda mesane, idrar yolu erkeklere oranda daha kısa olduğu için sistit kadınlarda daha sıklık ile görülür. Bu nedenle bakteri ve mikroplar idra Sistit Çayı, Sistit kadınlarda sıklık ile görülen, idrar yolu enfeksiyonudur. Kadınlarda mesane, idrar yolu erkeklere oranda daha kısa olduğu için sistit kadınlarda daha sıklık ile görülür. Bu nedenle bakteri ve mikroplar idrar yoluna kolaylıkla ulaşabilir ve burada enfeksiyona yol açar. Sistit bir idrar yolu enfeksiyonu olmasına rağmen her zaman nedeni bakteriler değildir. Kimi zaman menopoza bağlı olarak da ortaya çıkabilir.  Sistit tedavisinde en iyi tedavi yöntemi, idrar yollarında oluşan enfeksiyona sebep olan bakteri ve mikropları temizleyen sistit çayı tüketmektir. Sistit çayı, sık sık tuvalete çıkıp idrarın boşalmasını sağlar. Böylelikle idrarda bulunan bakteri ve mikroplar da idrar ile birlikte temizlenmiş olur. 

Sistit Çayının Özellikleri Nelerdir

Sistit çayı doğal bir antibiyotik ve antioksidan etkisine sahiptir. Vücudu bakteri ve mikroplardan temizleyerek vücudun direncini arttırır. Kişinin bol bol sıvı tüketmesi sağlar. Aynı zamanda bakteri ve mikropları idrar veya ter yolu ile vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Sistit çayı, içilerek vücudun direncini arttırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi aynı zamanda mesanenin temizlenmesi için de kullanılmaktadır. Bu nedenle sistit çayını kullanırken mutlaka hijyene dikkat etmek gerekir. 

Sistit Çayı Nasıl Hazırlanır

Mısır püskülü çayı, çoğunlukla menopoza bağlı olarak ortaya çıkan sistit tedavisinde kullanılır. Bunun için, Bir tutam mısır püskülünü bir cezveye alarak üzerine bir su bardağı su ekleyin. Daha sonra kaynamak üzere ocağın üzerine alın. Daha sonra 10 dakika boyunca kaynamaya bırakın. 

Maydanoz çayı, daha çoğunlukla idrar yollarında oluşan bakteri ve mikropların yol açtığı enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkan sistit tedavisinde etkilidir. Çünkü maydanoz doğal bir antibiyotik ve antioksidan etkiye sahiptir. Yarım demet maydanozun saplarını iyice yıkadıktan sonra cezveye koyun. Daha sonra üzerine yaklaşık olarak bir su bardağı su ekleyerek 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynamaya bırakın. Daha sonra ılık veya sıcak olarak günde iki bardak aç karnına tüketin. Sistit çayının etkisini arttırması için taze olarak günlük hazırlayıp tüketin. 

Kiraz sapı çayı, bakteri ve mikropların temizlenmesinde oldukça etkili olduğu için, sistit tedavisinde de uygulanan çok faydalı ve etkili bir yöntemdir. Bunun için bir tutam kiraz sapını iyice yıkadıktan sonra bir kaba koyarak üzerine bir çay bardağı su ekleyerek kaynamak üzere ocağın üzerine alın. Daha sonra kaynamaya başlayınca ocağın altını kısıp, kısık ateşte 5 dakika kadar kaynama devam ettirin. Daha sonra bir süzgeç yardımı ile süzerek sıcak olarak tüketin. Daha sonra bol bol su tüketin. Bu çayı günde iki kere aç karına tüketin. 
]]>
Kronik Sistit https://www.sistit.org/kronik-sistit.html Fri, 16 Nov 2018 13:45:50 +0000 Kronik sistit, üç aydan daha uzun süre devam eden ve idrarda mikrop olmasa da mesane dokusunda oluşabilen iltihabi bir hastalıktır. Kronik sistit hastalığı, kadın veya erkek gözetmeksizin iki cinsiyette de görülebili Kronik sistit, üç aydan daha uzun süre devam eden ve idrarda mikrop olmasa da mesane dokusunda oluşabilen iltihabi bir hastalıktır. Kronik sistit hastalığı, kadın veya erkek gözetmeksizin iki cinsiyette de görülebilir. Kadınlarda sıradan bir sistit olarak başlayıp akabinde sık sık idrara çıkma ve hem idrar yapmadan önce hem de yaparken kronikleşmiş yanma ve ağrı hissi vardır. Erkeklerdeki kronik sistit, "kronik prostatit" olarak da isimlendirilir ve ilerisinde ciddi problemler doğurabilir (mesane CA, prostat CA vs). 

Kronik sistit belirtileri nelerdir 
 •   Sık idrar yapma
 •   İdrar tutmada zorluk
 •   İdrar yolu yanmaları (idrar yaparken yanma vs) 
 •   Ağrılı idrar
 •   Karın alt bölgesinde ağrı hissi
 •   İdrar kaçırma
 •   Sürekli idrar yapma isteği
 •    Bazı hastalarda mesanede sürekli doluluk hissi de tespit edilen belirtiler arasındadır. 
Kronik sistit hastalığı olma ihtimali en yüksek oranda bulunduran kişiler 18-40 yaş arası, cinsel yönden aktif ve üreme çağındaki kadınlardır. 40-45 yaşının üzerindeki kadınlar daha düşük risk taşısalar da ileri yaş sebebiyle hormonal değişimler, mesane sarkmaları ve vücut direncindeki azalmalar yüzünden kronik sistitle gündeme gelebilirler. 

Kronik sistitten korunmak için neler yapılmalı 
 • Günde ortalama iki litre sıvı tüketmek.
 • İdrar ihtiyacının geldiği hissedildiğinde bekletmeden idrara çıkmak.
 • Genital bölge temizliğini önden arkaya doğru yapmak.
 • Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında genital bölge temizliğine dikkat etmek. 
 • Pamuklu iç çamaşırıları tercih etmek.
 • Herhangi iltihabi ya da enfeksiyon durumunda, banyo yaparken küvet yerine ayakta duş kullanılmak. 
Kronik sistit semptomları,  genellikle bakteri kökenli bir hastalık olduğu için erken dönemdeyken antibiyotik tedavisi ile düzeltilebilir. İlerleyen dönemlerde hilterapi adı verilen bir tedavi kullanılmktadır. Hilterapi, ağrıların geçici olarak değil ; kalıcı ve kesin tedavisi için kullanılır. Aynı zamanda kısa süre içinde iltihap giderici etkisi de mevcut bir tedavi yöntemidir. 
]]>
İnterstisyel Sistit Bitkisel Tedavi https://www.sistit.org/interstisyel-sistit-bitkisel-tedavi.html Fri, 16 Nov 2018 16:19:01 +0000 İnterstisyel Sistit bitkisel tedavi, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; mesane hastalıkları içerisinde tanımlanır. İnterstisyel Sistit genellikle bayanlarda görülürken nadir olsa da erkeklerde görülme olas İnterstisyel Sistit bitkisel tedavi, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; mesane hastalıkları içerisinde tanımlanır. İnterstisyel Sistit genellikle bayanlarda görülürken nadir olsa da erkeklerde görülme olasılığı bulunan hastalıktır. Özellikle leğen kemiği bölümünde ağrılar ile kendini belli ederken; idrar kesesinin fazla dolu olmasından dolayı ortaya çıktığı belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde idrar kaçırma gibi problemlere sebebiyet verirken; pelvik ağrılarında neden olduğu açıklanmaktadır. Özellikle bayanlarda adet dönemi içerisinde daha fazla kendini belli eder. Hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterirken birçok sebepten dolayı kaynaklandığı açıklanmaktadır. Ancak hastalığa neden olan sebep kesin olarak açıklanmamaktadır. Böbrek hastalıkları veya enfeksiyon sebeple meydana gelen durumlardan ortaya çıktığı görülmektedir. 

Teşhis edilmesinin ardından tıbbi tedaviyle tedavisi gerçekleştirirken; bunun yanında interstisyel Sistit bitkisel tedavi ile tedavisi gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde hastanın diyet yapması tavsiye edilir. Peygamber diyeti olarak belirtilen bu diyette kişinin günde iki ana öğün ile beslenmesi tavsiye edilir. Bu süreç içerisinde lokmaların iyice çiğnenerek tüketilmesi gerekirken; en az 30 kez çiğnenmesi tavsiye edilir. Bu sebepten dolayı ağza alınan lokmaların küçük şekilde alınması oldukça fayda sağlar. İnterstisyel Sistit bitkisel tedavi içerisinde vücutta yağlanmanın olmaması gerekirken; vücutta fazla oranda bulunan yağlar lektinler salgıladığı için cüruflu ortam oluşumuna neden olur.

İnterstisyel Sistit bitkisel tedavi
 • Hijyen kurallarına dikkat etmesinin yanı sıra stresten uzak durması son derece fayda sağlar.
 • Bakla, aşırı yağlı kızartma türleri, soğan, şeftali, karpuz, turunçgil, kavun gibi besinlerden uzak durma son derece fayda sağlar.
 • Ayrıca alkollü içeceklerden ve sigara kullanımından uzak durması hastalığın giderilmesinde son derece etkilidir. 
 • Konserve gıdalardan uzak durması gerekir.
 • Çavdar ekmeği, mayalı ekmek, karbonatlı yiyeceklerden kaçınması hastalığının oluşturduğu etkilerinin azaltılmasına sağlar. 
 • Bunun yanı sıra soya sosu, mayonez, ketçap, Hardal sosu, sirke, baharat gibi kullanımlardan kaçınması sistitin oluşturdu etkilerin giderilmesine fayda sağlar.
 • İnterstisyel sistit bitkisel tedavi içerisinde kişinin hazır ve koruyucu madde içeren gıdalardan kaçınması tavsiye edilir. Özellikle içerisinde sodyum glutamat ve citric asit içeren besinlerin vücuda girmesiyle interstisyel sistitin çoğaldığı belirtilirken; bu süreç içerisinde kullanılmaması gerekir. 
 • İnterstisyel sistit hastalığında vücuttaki etkilerinin giderilmesi için diyet listesine uyulması son derece önemlidir. Birçok hastalıkta bu kadar ağır diyet uygulanmazken; bu hastalığın yarattığı etkiler birçok organı etkileyeceği için kişinin yiyeceklerine dikkat etmesi son derece önemlidir. 
]]>
Adetliyken Sistit Olmak https://www.sistit.org/adetliyken-sistit-olmak.html Sat, 17 Nov 2018 05:07:47 +0000 Adetliyken Sistit Olmak, Sistit mesane yani idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar kesesinde oluşan bakteri ve mikropların enfeksiyona yol açması sonucunda sistit oluşmaya başlar. Sistitin ortaya çıktığı en hassas dönem adet dönemidir. Adetliyken Sistit Olmak, Sistit mesane yani idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar kesesinde oluşan bakteri ve mikropların enfeksiyona yol açması sonucunda sistit oluşmaya başlar. Sistitin ortaya çıktığı en hassas dönem adet dönemidir. Çünkü bu dönemde rahim mesaneye doğru aşağı iner. Bu nedenle enfeksiyonlara karşı daha savunması kalan idrar yollarında sistit oluşmaya başlar. Bu nedenle adet döneminde hijyene oldukça çok dikkat etmek gerekir. Adet döneminde oluşan bakteri ve mikroplar, gittikçe artmaya başlar. Aynı zamanda ıslaklığa bağlı olarak mantarlar da üremeye başlar. Bu nedenle adetliyken sistit olmak, daha yaygın olarak ortaya çıkar. Sistit kısa süre içinde tedavi edilmez ise, idrar yollarında bulunan bakteri ve mikroplar hızla çoğalarak böbreklere ulaşır ve burada kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle sistit tedavisine oldukça özen göstermeli ve uzman bir kadın doğum uzmanı tarafından gerekli olan tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekir. 

Adetliyken Sistit Nedenleri

Sistit genellikle hijyene dikkat edilmemesi, farkında olmadan banyoda, klozette veya hamamda bakteri veya mikropların mesane yolu ile idrar yollarına ulaşması sonucu ortaya çıkabilir. Adetli iken banyo yapmak veya klozette oturmak da idrar yolları enfeksiyonuna yol açar. Adetli iken beslenme düzenine özen göstermemek, hazır paketlenmiş yiyecekler tüketmek, dondurulmuş hazır gıdalar ve asitli içeceklerde tüketmek adetliyken sistik oluşmasına neden olur. Bu nedenle kişinin beslenme alışkanlığına oldukça çok dikkat etmesi gerekir. 

Adetliyken Sistit Tedavisi

Adetliyken sistit olmak, oldukça ağrılı geçen bir enfeksiyondur. İdrar yollarında oluşan bakteri ve mikroplar kasıklarda ve mesanede ağrı oluşmasına ve keskin bıçak saplanmasına benzer bir ağrı oluşmasına neden olur. Bu nedenle bu dönemde kişi kendini çok sıcak tutmalı ve sıcak su torbası ile ağrıyan bölgeye bastırılmalıdır. Aynı zamanda yatağa uzanırken ayakların altına sıcak su torbasını koymak da ağrıyı hafifletecektir. Ayrıca adetliyken sistit tedavisi için doğal bir antibiyotik ve antioksidan deposu olan maydanoz kürü ile bakterilerin ve mikropların idrar yolu ile atılmasını sağlar. Adetliyken sistit olmak, iltihabın artmasına da neden olacağından soğanı kabuğu ile yıkayıp suyunu kaynatıp içmek de sistit tedavisinde oldukça etkili ve faydalı olacaktır. 
]]>
Hemorajik Sistit https://www.sistit.org/hemorajik-sistit.html Sat, 17 Nov 2018 10:59:03 +0000 Hemorajik sistit, sistit hastalığının oluşumundan dolayı kaynaklanan durumlardan biridir. Sistit hastalığı mesanede meydana gelmektedir. Bu rahatsızlığının ana nedeni genellikle bakteri kaynaklı olmaktadır. Sık idrara çıkma Hemorajik sistit, sistit hastalığının oluşumundan dolayı kaynaklanan durumlardan biridir. Sistit hastalığı mesanede meydana gelmektedir. Bu rahatsızlığının ana nedeni genellikle bakteri kaynaklı olmaktadır. Sık idrara çıkma isteği, idrarı tam olarak yapamama yada yaparken yanma hissi meydana gelmektedir. Hemorajik sistit ise oluşan sistit hastalığının kanaması olmaktadır. Genel olarak kız çocuklarında, bayanlarda ve genç erişkin kişilerde görülmektedir. Erkeklerde daha az görülmektedir. 

Oluşma nedenleri
 • Hemorajik sistit nedenleri arasında en önemli olan tuvalet hijyeni olmaktadır. Tuvalet yapılan alanın düzgün temizlenmemiş olması özellikle bayanların daha çabuk hastalığı kapma riskini yükseltmektedir. Toplu olarak kullanılan tuvaletlerde hastalığı kapma ihtimali daha yüksek olmaktadır. Hastalığın oluşmasında etken olan bakteri aktif olarak E. Coli olmaktadır. 
 • Bayanlarda cinsel birleşmeden sonra idrara geç gitmek,
 • Bayanlarda özellikle büyük tuvaletten sonra temizlik yapılırken dışkının vajinaya doğru silinmesi hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. E. Coli bakterisi dışkı içerisinde sürekli bulunabilen bir bakteri olmaktadır. 
Hemorajik sistit kanama

Hemorajik sistit kanaması bakterinin mesane yüzeyinde meydana getirdiği irinli bir yapı meydana getirmektedir. Bu iltihaplı yapı zamanla idrarı yaparken kan gelmesine neden olmaktadır. Hemorajik sistit hastalığında mesane yüzeyinde kızarma meydana gelmektedir. 

Hastalığın tanısı ve tedavisi

Hemorajik sistit tedavisinde belirtiler başlar başlamaz sağlık kuruluşuna başvurmak en önemli durumdur. Yapılan idrar testlerinde rahatlıkla hastalığın teşhisi koyulabilir. İltihabın ne noktaya geldiğinin iyice anlaşılabilmesi için mutlaka görüntüleme yöntemlerinden faydalanmak gerekmektedir. Hastalığın şiddetine göre ilaç ve süresi belirlenecektir. Hemorajik sistit çok geç tanı konduğu zamanlarda cerrahi müdahale gerektirebilmektedir. Cerrahi müdahale esnasında bölgede oluşan kan pıhtılaşması ortadan kaldırılır ve tekrar etmemesi için kanama olan yerlere işlem uygulanır. Bu şekilde tedavi sürecinin hızlanması sağlanmaktadır. Bunların dışında radyo terapi uygulanan diğer bir tedavi yöntemi olmaktadır. 

Tedavi sonrası yaşam

Hemorajik sistit tedavisi sonrasındaki süreçte hastanın hijyen durumuna çok dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca günde en az 2 litre su içmesi idrar yollarının iyi bir şekilde temizlenmesinde yardımcı olacaktır. 
]]>
Geçmeyen Sistit https://www.sistit.org/gecmeyen-sistit.html Sun, 18 Nov 2018 10:30:15 +0000 Geçmeyen sistit, ağır mesane iltihabı olarak adlandırılan geçmeyen sistit, sürekli tekrarlayan ve üç aydan daha uzun bir süreyi kapsayan rahatsızlıktır. Tıp dilinde kronik sistit olarak anılmaktadır. Genellikle 20 il
Geçmeyen sistit, ağır mesane iltihabı olarak adlandırılan geçmeyen sistit, sürekli tekrarlayan ve üç aydan daha uzun bir süreyi kapsayan rahatsızlıktır. Tıp dilinde kronik sistit olarak anılmaktadır. Genellikle 20 ile 40 yaşları arasındaki bayanlarda görülen bu rahatsızlık, bakteriler ve bazı enfeksiyonlardan kaynaklıdır. Erkeklerde kadınlara göre az görülen bu hastalık, 40 yaşından büyük bayanlarda az seviyede risk oluşturmaktadır. Geçmeyen sistit, genellikle mikrop ve bakteriler sebebiyle oluşurken, yanlış doktora başvurulması ya da bireyin tedaviyi kendisinin yapmasından da kaynaklanabilir. Hayat kalitesini düşüren geçmeyen sistit yaşandığında, hasta alışverişe pazara gidemez, evden çıkamaz, çalışan kişi toplantısını yarım bırakmak zorunda kalır, arkadaşları ile sinemaya giden birey çıkışa en yakın koltuğa oturur ve havuza, denize sadece uzaktan bakmak zorunda kalır. Hatta ileriki zamanlarda idrar torbasının alınması veya idrar kesesi kanseri gibi üzücü ve ciddi sonuçlarda doğurabilmektedir. Bu nedenle geçmeyen sistit söz konusu olduğunda evinizde kendi imkanlarınızı kullanarak değil, bir üroloji hekimine başvurularak, gerekli tetkiklerin ve tahlillerin yapılması, böylece gerekli tedavinin planlanması gereklidir. Geçmeyen sistit denilmesi hastalığın ömür boyu bazı ataklara ve durumlara maruz kalacağı anlamına gelmemektedir. Bu sebeple hastalıkta erken tanı ve hemen uygulanacak olan tedavi ile hastalıktan kurtulma olasılığı oldukça yüksektir.

Geçmeyen Sistit Nedenleri
 • İdrar yolu darlığı
 • Vajinal enfeksiyonlar ve menopoz
 • İdrar yollarında tümör ve taş bulunması
 • Büyüyen prostat bezi
 • Mesaneden böbreğe doğru sızıntı idrar
 • İdrar yollarında sinirsel çalışma bozuklukları
Geçmeyen Sistit Belirtileri
 • İdrar tutamama
 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrar yollarında yanma
 • Kasıklarda sancılı ağrı
 • İdrar olmadığı halde idrar hissi
 • Yanlamalı ve şiddetli ağrılı idrar
Geçmeyen Sistit Tedavi Yöntemi

Üroloji uzmanı tarafından hastalığın neden olduğu tespit edilip, gerekli araştırmalar yapılır. Bunun yanı sıra hastanın günlük idrara çıkması takip edilir. Tanı ve bulgular için gerekli incelemeler yapılır. Çıkan sonuca bağlı olarak hastaya cerrahi uygulama ya da gerekli ilaç tedavileri uygulanır.
  Geçmeyen Sistitten Korunmak İçin Alınacak Tedbirler
  • İdrar geldiğinde tutmamak ve hemen yapmak
  • Günde 2.5 litre su tüketimi
  • Mesane temizliğini yaparken önden arkaya doğru yapmak
  • Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında genital bölgenin temizliğine dikkat etmek
  • Naylon iç çamaşırları yerine pamuklu iç çamaşırları kullanmak
  • Küvet banyosu yerine duş banyosu tercih etmek.
  ]]>
  Sistit Antibiyotik https://www.sistit.org/sistit-antibiyotik.html Mon, 19 Nov 2018 03:11:13 +0000 Sistit Antibiyotik: Sistit enfeksiyonu, parazitler, kimyasal maddelerin kullanımı, ilaçlar, alerji, sinir sisteminde meydana gelen hastalıklar, radyasyon ve pek çok sebepten dolayı oluşan mesanenin iltihaplanması durumudur. Antibiyotik Sistit Antibiyotik: Sistit enfeksiyonu, parazitler, kimyasal maddelerin kullanımı, ilaçlar, alerji, sinir sisteminde meydana gelen hastalıklar, radyasyon ve pek çok sebepten dolayı oluşan mesanenin iltihaplanması durumudur. Antibiyotik tedavisi, kronik ve akut sistit tedavisinde ve başka enfeksiyon belirtilerinin de olduğu durumlarda kulalnılmaktadır. Sistit te antibiyotik kullanmak için öncelikle idrar tahlili yapılmalıdır. Sistit varlığı idrarda tespit edildikten sonra ise, idrar kültürü istene bilmektedir. Yapılan idrar kültürü sistitin tedavisi için hangi antibiyotiğin kullanılması gerektiğini belirlemek için yapılır. Antibiyotiklerin yanında, ağrı kesiciler, spazm çözücüler, idrar yolları ve mesanenin temizlenmesini sağlayan ilaçlar da kullanılmalıdır. Bunun için doktorunuz en doğru kararı verecektir. Burada önemli olan nokta antibiyotik tedavisinin süresidir. Şikayetler geçse dahi doktorun önerisine göre antibiyotik kullanımına devam edilmelidir.

  Sistit Antibiyotik: Sistit tedavisi boyunca alınacak antibiyotikler ağızdan alınacak hap şeklinde yada kalçadan enjeksiyon şeklinde olmaktadır. Önemli olan her gün aynı saatte ilaçların alınmasına dikkat etmektir. Sistit tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin süresi 1-7 gün içerisinde değişmektedir. Çok ileri durumlarda tedavi uzatılmaktadır. Sıkı ve naylon iç çamaşırları giymek,  çok uzun süreler boyunca oturmak, stres, cinsel ilişki, tuvalet temizliğini arkadan öne doğru yapmak ya da temizliğe dikkat etmemek. Sistit sadece cinsel yönden aktif kişilerde görülmemekte, çocuklarda dahi oluşabilmektedir. Fakat, cinsel açıdan aktif olan kişilerde daha yaygın görülmektedir. Sistitin en belirgin şikayetleri, sık idrara çıkmak, ağrılı idrar yapma, karın da ve kasıkta ağrı, belde ağrı ve rahatsızlık hissi, y,ne kasık bölgesinde hassasiyettir. Bazı ileri vakıalarda kanlı idrar yapma, koyu renk idrar, ateş, üşüme, kusma ve bulantı, titreme de görülebilir. Fakat bu şikayetler daha çok sistitin ilerleyerek böbreklere ve idrar yollarına yayılması ile alakalıdır. 

  Sistit tedavisinde kullanılabilen antibiyotikler şöyledir; 
  • Sefalosporinler,
  • Penisilinler,
  • Nitrofurazon,
  • Makrolidler,
  • Florokinolonları,
  • Hidroksiquinolin 
  Antibiyotik kullanımını takip eden 48 saat içerisinde belirtilerde ve şikayetlerde büyük bir oranda rahatlama sağlanacaktır. Sistit oluşumunu önlemek için bir takım hijyen kurallarına uymak özellikle bayanların  sistit olma ihtimalini aza indirecektir. 
  ]]>
  Piyeloseptyl Sistit https://www.sistit.org/piyeloseptyl-sistit.html Mon, 19 Nov 2018 08:37:54 +0000 Piyeloseptyl Sistit, İdrar yolları iltihaplanma veya enfeksiyonları için kullanılan ilaç olarak tanımlanmaktadır. Mesane içerisinde yer alan bakteri, enfeksiyon veya iltihaplanma sebebiyle meydana gelen sistit hastalığı kişide bir Piyeloseptyl Sistit, İdrar yolları iltihaplanma veya enfeksiyonları için kullanılan ilaç olarak tanımlanmaktadır. Mesane içerisinde yer alan bakteri, enfeksiyon veya iltihaplanma sebebiyle meydana gelen sistit hastalığı kişide bir çok şikayete neden olur. Bu süreç içerisinde kişi de idrara çıkma esnasında zorlanma meydana gelirken; idrar yapılsa bile idrar varmış gibi his ile kendini belli eder. Ayrıca idrar yaparken şiddetli ağrı ve yanma belirtileri gösterir. 

  Çocuklar başta olmak üzere erişkinlerde görülürken genellikle bayanlarda görüldüğü belirtilmektedir. Bayanların mesane yapısının erkeklere göre daha kısa olduğundan dolayı bayanlarda daha fazla görüldüğü açıklanmaktadır. Sistit hastalığının tıbbi tedavisinin yanı sıra alternatif tıp içerisinde kullanılan bitkilerle tedavi edildiği de açıklanmıştır. Özellikle bu süreç içerisinde kullanılan ilaç tedaviyle giderildiği belirtilirken; altında yatan nedenin araştırılarak gerekli tedavinin yapılması önemlidir. İlaç tedavisi içinde Piyeloseptyl Sistit  kullanımı ile tedavi gerçekleştirilir.

  Piyeloseptyl ilaç içeriği

  İdrar yollarında bulunan sistitin teşhis edilmesinin ardından bu bölümde bulunan iltihap, bakteri veenfeksiyonların giderilmesi amacıyla Piyeloseptyl sistit ilaç kullanımı gerçekleştirilir. İlaç içerisinde bulunan Nitrofurantoin antibiyotik sayesinde vücut içerisinde son derece etki gösterir. İçerisinde sarı homojen toz bulunurken; açık veya koyu yeşil renkte olan bir haptır.  Piyeloseptyl Sistit etken maddesinin 50 miligram Nitrofurantoin maddesi içerisinde nişasta, Talk jelatin, ingdo karmin, tartrazin, kroskarmelloz sodyum, titanyum dioksit içeriği ile birlikte enfeksiyon ve iltihaplanmaların giderilmesini sağlar. 

  Piyeloseptyl Sistit kullanımı

  İlaç kullanılırken;süt ile veya yiyeceklerle birlikte alınmasında sakınca olmadığı belirtilmektedir. Bu sayede ilacın yaratacağı yan etkilerin azaltıldığı belirtilmektedir. Özellikle Sistit tedavisi içerisinde Piyeloseptyl sistit enfeksiyon tedavisi içerisinde 7 gün içerisinde 4 kez uygulanması ile tedavi gerçekleştirilir. 50 miligramlık veya 100 miligramlık bulunan kapsüllerinin kullanıldığı belirtilirken; doktorun vereceği dozda kullanılacağı belirtilir. Yatmadan önce ise bir tane 50 veya 100 miligramlık kapsüller den bir tane kullanılmasının fayda sağladığı belirtilir. Ayrıca hastaya uygulanacak cerrahi enfeksiyon işlemlerinde ameliyatın gerçekleştirileceği gün veya ameliyattan önce 3 gün boyunca Piyeloseptyl sistit kapsülünün kullanıldığı belirtilmektedir. Hekiminin yazdığı ölçülü kullanılması fayda sağlar. Hastalığın tipine göre veya enfeksiyon derecesine göre dozunun ayarlaması doktora bağlıdır. Bu uygulama ile birlikte sistit hastalığının giderildiği açıklanmaktadır. Doktor tavsiyesi dışında kullanılmaması gerekir. Kendi başına hastanın kullanması sakınca yaratır.
  ]]>
  Sistit İlacı https://www.sistit.org/sistit-ilaci.html Tue, 20 Nov 2018 06:29:42 +0000 Sistit İlacı; Sistit kadınların korkulu rüyasıdır diyebiliriz. Kadınlarda üretranın erkeklerden daha kısa olmasından kaynaklanan idrar yollarının iltihaplanmasıdır. Sistit önemsenmesi gereken ciddi bir rahatsızlık olup Sistit İlacı; Sistit kadınların korkulu rüyasıdır diyebiliriz. Kadınlarda üretranın erkeklerden daha kısa olmasından kaynaklanan idrar yollarının iltihaplanmasıdır. Sistit önemsenmesi gereken ciddi bir rahatsızlık olup ihmal edilmeyerek doktora gitmek gerekir. Çünkü; önemsenmediği takdirde kalıcı üriner sistemde rahatsızlık olacaktır. mutlaka her altı bayandan biri mutlaka sistit ile karşılaşmış ve yaşamıştır. Sistit özellikle menapoz döneminde ve hamilelik sırasında daha sık yaşanmaktadır. Çok sancılı olabilen sistit idrarınız gelmiş gibi çok sıkışık olarak tuvalete gittiğiniz halde çok az idrar çıkışınız olacaktır ilerlediğinde ise kanama bile görülebilen sistit için çok çeşitli ilaçlar olarak antibiyotikler fitil ve krem gibi ilaçlar bulunmaktadır. antibiyotik ilaçlar reçetesiz satılmamakta olup kişinin zaman kaybetmeden doktora giderek kendisi için en uygun olan ilaç hangisi ise önereceği ilaçlar alınmalı ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu arada kişi sistit ilaçlarının yanı sıra bol bol su içmeli ve baharatlı yiyeceklerden bir müddet uzak kalması gerekmektedir. Ayrıca vajinal bölgeyi hijyen tutmalı pamuklu iç çamaşırlarını tercih ederek kuru kalmasını sağlamalıdır. Sistit ilaçları bakterinin çokluğuna ve türlerine göre değişiklik göstermektedir. Sistit ilaçlarından diğer antibiyotikler ise trimethoprim, nitrofurantoin, levoflaxacin bazılarıdır.

  Sistit İlaçları;

  Cipro: Antibiyotik grubundan olan cipro tablet şeklinde 500 mg ve 1000 mg olarak bulunmakta oral yoldan bol su ile tok karna alınan cipro sayesinde sistit den kısa sürede kurtulabilirsiniz.

  Tekrar Eden Sistit; Sürekli sistit sorunu yaşayan kişilere doktoru uzun süreli antibiyotik tedavisi uygulayabilmektedir.

  Cinsel İlişki Sonrasında Sistit; tek dozluk antibiyotik kullanarak sistit rahatsızlığından kurtulabilmektedir.

  Östrojenli Krem; Menapoz sonrasındaki bayanlarda hormonal değişimler nedeni ile sistite yakalanma riski daha fazla olmaktadır. Bu durumda doktorunuzun vereceği vajinal östrojen kremi sayesinde sistit rahatsızlığından kurtulabileceksiniz. İlacı az miktarda vajinal bölgeye sürmeniz ve düzenli kullanmanız gerekmektedir.

  Fitil; sistit için oldukça etkili olan ilaçlardan biri olan fitili sistiti olan kişi gece yatmadan önce yaparsa daha iyi olmaktadır.

  Sistit İlaçlarının Etkisi; 

  Kullanılacak olan ilaçlar idrar yollarındaki iltihabın daha fazla ilerlemesini önleyerek kurutmak için kullanılmalıdır. Bunların yanı sıra sistit olan kişi sıcak su torbası koyarak veya sıcak su üzerine oturarak da sancılarını bir nebze hafifletebilmektedir. Sistit ilaç kullanmadan geçmeyeceği gibi yeniden tekrarlayabilen sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Bu yüzden sistit olan kişinin ilaç tedavisi ile tedavi olması şarttır.
  ]]>
  Erkeklerde Sistit Nasıl Geçer https://www.sistit.org/erkeklerde-sistit-nasil-gecer.html Wed, 21 Nov 2018 06:09:40 +0000 Erkeklerde Sistit Nasıl Geçer: Erkeklerde oluşan sistit üriner sistemin alt bölgelerinde özel yapısı nedeniyle çok az rastlanmaktadır. Bu yapı nedeniyle çoğunlukla mesaneye enfeksiyon geçişini engelleyen çok değişik ve uz Erkeklerde Sistit Nasıl Geçer: Erkeklerde oluşan sistit üriner sistemin alt bölgelerinde özel yapısı nedeniyle çok az rastlanmaktadır. Bu yapı nedeniyle çoğunlukla mesaneye enfeksiyon geçişini engelleyen çok değişik ve uzun çetrefilli idrara sahiptir. Normal şartlar altında enfeksiyon idrara girse bile, idrar akışı kısmende olsa temizlenir. Bu durumda enfeksiyon mesaneye girmeden evvel idrar bağışıklık sisteminin kalan hücreleri tamamen yok edilir. Erkeklerde sistit bağışıklık sistemi azaldığında çok büyük miktarlarda içerisinde çok bulaşıcı olan ajanlar mevcuttur. Erkeklerde kadınlara nazaran sistit kadınlara göre çok nadiren görülür. Ancak çok ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Mesane tam anlamıyla iltihaplanmasından ortaya çıkar. Erkeklerde sistit mesanenin tamamen boşaltmamasından kaynaklıdır. Bu durum geniş mesanesi olanlarda, idrar yolunda oluşan hasarlarda ve bir diğer etken ise anüsten idrar yoluna giren bakterilerden kaynaklanır. Ayrıca Böbreklerde sıkıntı ya da sürekli olarak cinsel ilişki sonunda idrar yolunda oluşan hasarlar nedeniyle erkeklerde sistit oluşabilir. Sistit olan erkeler bazı durumlarda tehlike yaşayabilirler. Bu sıkıntılı durum prostat iltihabı, prostat büyümesi ya da idrar yolunda oluşan tümör  tıkanıklığı gizleyebilir.

  Erkeklerde Sistit Ne Gibi Riskleri Oluşturur. Böbrek taşı, İdrar yolu daralması, Prostat büyümesi gibi sıkıntıları tetikler. Bu sıkıntılar genel olarak 50 yaş ve üzeri olur.

  Erkeklerde görülen Sistit Nasıl ortaya çıkar. Sık idrara çıkma, idrar yapmada zorlanma, İdrar yaptıktan sonra yanma ve penis ucunda oluşan karıncalanma, İdrarın pis kokması, Aşırı idrar yapma isteği ve idrardan kan ve irin gelmesi. Bu belirtilerin tamamı erkeklerde sistit oluşumuna yani mesanede oluşan iltihap nedeniyle olabilir. Aslında birçok insan idrar yolu iltihabı ile sistiti karıştırabilir. Bu iki olay dada idrarda yanma meydana gelir. Ne olursa olsun bu gibi sıkıntılarla karşılaşıldığında mutlaka doktora gidilmelidir. Erkeklerde meydana gelen sistit erken evrede teşhis edildiğinde tedavi çok kısa sürede olabilir. Aksi durumlarda hem prostat hem de böbreklerde enfeksiyona neden olur ki bu çok sıkıntı yaratır. Erkeklerde sistit nasıl geçer; kurtulmanın yolu doğal olarak bol su içme, kızılcık suyu içmek, Maydanoz suyu içilmesi, günlük 3 diş sarımsak yenmesi,4 adet kuru soğanı 1 litre suda kaynatıp günlük 1 su bardağı suyunu içmek erkeklerde oluşan sistit için tedavi yöntemlerinden birkaçı olarak önerilebilir.

  ]]>
  İnterstisyel Sistit Diyeti https://www.sistit.org/interstisyel-sistit-diyeti.html Wed, 21 Nov 2018 20:18:04 +0000 İnterstisyel Sistit diyeti, idrar yolları hastalıkları içerisinde mesane sendromu arasında bulunan interstisyel Sistit için belirli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. genellikle bayanlarda görülmesi ile birlikte erkeklerde de azda ols İnterstisyel Sistit diyeti, idrar yolları hastalıkları içerisinde mesane sendromu arasında bulunan interstisyel Sistit için belirli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. genellikle bayanlarda görülmesi ile birlikte erkeklerde de azda olsa görüldüğü belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde idrar kesesinin dolması ile leğen kemiği bölgesinde gözlenen şiddetli ağrılar ile kendini belli eder. İdrar kesesinin dolması ile birlikte idrar kaçırma problemleri meydana getirirken; özellikle pelvik ve mesane bölümlerinde ağrıların kramp şeklinde daha çok yaşanmasına sebebiyet verir. Hasta da bulunan şikayetlerinin dinlenmesi ile birlikte patolojik tanısı ile belirlenmesinin yanı sıra adet dönemlerinde bayanlarda daha belirgin halde kendini hissettirdiği açıklanmaktadır. 

  İnterstisyel Sistit diyeti ile birlikte tedavi gerçekleştirilirken; bu süreç içerisinde ortaya çıkan belirtilerin kişiden kişiye değişiklik gösterdiği belirtilmektedir. Birçok sebepten dolayı meydana gelebilecek olan interstisyel Sistit genellikle enfeksiyon veya böbrek rahatsızlıkları sebebiyle ortaya çıkan üriner rahatsızlıklar içerisinde bulunur. Bu süreç içerisinde hasta da bulunan etkilerin giderilmesi için hastaya gerekli diyet uygulaması verilmiş.

  İnterstisyel Sistit diyeti uygulaması
  • Kişide bulunan hastaların teşhis edilmesinin sonrasında gerekli tedavi işlemi uygulanır. Öncelikli olarak birinci sırada diyet uygulaması gelmektedir. Peygamber diyeti olarak tanımlanan interstisyel Sistit diyetinde kişinin günde 2 ana öğün ile beslenmesi tavsiye edilir.
  • Yiyecekleri en az 30 sefer çiğnemek gerekir; küçük lokmalar halinde yemek yemesinin tavsiye edildiği belirtilmektedir. 
  • İnterstisyel Sistit diyeti içerisinde diyeti uygulayan kişinin vücudunda yağlanma olmaması gerekir. Aksi halde yağlanmalar cüruflu ortama sebebiyet verdiği için birçok sıkıntı oluşumuna neden olur.
  • Bu süreç içerisinde Bağışıklık sisteminin artırılması için kişinin dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekirken listede bulunmayan yiyecekleri kesinlikle tüketmemesi gerekir. 
  • İnterstisyel Sistit diyeti içerisinde kişinin yağlı kızartma türlerinden uzak durması son derece önemlidir. 
  • Soğan, bakla tüketimindenkaçınması gerekirken; şeftali, kavun, turunçgille,r karpuz veya diğer meyvelerden uzak durması tavsiye edilir. 
  • Çam fıstığı veya badem dışında bütün kuru yemiş ürünlerini tüketmemesi tavsiye edilir. 
  • Sigara ve alkollü içeceklerden kaçınması belirtilir. 
  • Nitrit içeren maddelerinin olmaması gerekir. 
  • İnterstisyel Sistit diyeti uygulayan kişilerin konserve yöntemi ile hazırlanmış yiyeceklerden uzak durması anlatılır. 
  • Hastalığın geçmesi için bu süreç içerisinde karbonatlı içeceklerden veya çay ve kahve tüketiminden uzak durması gerekir. 
  • Ayrıca mayonez, hardal sosu, ketçap, sirke, soya sosu ve baharat kullanımından kaçınması gerekir.
  • Tatlandırıcı kullanmaması gerekir.
  • İnterstisyel Sistit diyeti uygulayan kişilerin hazır gıdalardan kaçınması gerekir. Özellikle içerisinde mona sodyum glutamat ve citric asit bulunan besinlerin iyileşme sürecinin geciktirdiği için diyet listesinden çıkartması gerekir.
  ]]>
  İnterstisyel Sistit https://www.sistit.org/interstisyel-sistit.html Thu, 22 Nov 2018 16:05:29 +0000 İnterstisyel Sistit, İdrar kesesinin enfeksiyona maruz kalması sonucunda meydana gelen ağrılı bir hastalık türüdür. Vücut kapsamında devamlılık arz eden bu rahatsızlık belli bir zaman zarfı içerisinde kronik hale gelebilir. E İnterstisyel Sistit, İdrar kesesinin enfeksiyona maruz kalması sonucunda meydana gelen ağrılı bir hastalık türüdür. Vücut kapsamında devamlılık arz eden bu rahatsızlık belli bir zaman zarfı içerisinde kronik hale gelebilir. Erken teşhisin yapılıp en kısa sürede önlem alınması halinde ise geçici olarak mesaneyi rahatsız eder. İnsterstisyel sistit, mesanenin iltihaplanmasıyla birlikte ortaya çıkar. Enfeksiyon sebebi ile direncini yitiren vücut idrar yollarında sistit sorununa neden olarak birtakım belirtileri beraberinde getirir. Bu hususta sıklıkla idrara çıkma isteği, idrar yaparken yanma hissi ile birlikte sıvının az gelmesi, idrarın koyu renkte ve kokulu olması ve ağrı oluşumu bahse konu olan bu sağlık probleminin meydana gelmesine kaynaklık eder. Bakteriyel etkenli bir hastalık olan insterstiyel sistit kadın ve erkek her yaştan kişilerde görülebilir. Mesane iltihabı, ağrılı oluşum gösteren bu sistit türünün ana kaynağıdır.

  Yaş faktörüne bağlı olarak risk teşkil eden söz konusu bu sistit türü genellikle yetişkin insanlarda görülmektedir. Bu sorunun altında yatan en büyük sebep kişisel temizliğin tam anlamıyla sağlanamamasıdır. Özellikle cinsel organın günlük temizliğinin yapılmaması halinde enfeksiyon oluşumu hız kazanarak bu sağlık problemini meydana getirir. Anatomik yapıdan dolayı kadınların insterstiyel sistit ile karşılaşma olasılıkları daha yüksektir. Çünkü kadınların üretrası kısa nitelikte olup bakteri girişine müsaittir. Erkeklerde de görülen bu rahatsızlık peniste yanma hissinin oluşmasına neden olup cinsel birleşmede geç boşalmaya etken olmaktadır.

  İnsterstisyel sistit; cinsel organda, kasık alanında ve mesane torbasının bulunduğu bölgede şiddetli ağrı hissi meydana getirir. Bununla birlikte yüksek ateş, alerjik reaksiyon, halsizlik, uykusuzluk, harekette kısıtlanma, kabızlık, iştah kaybı ve kanlı idrar gibi sorunlar oluşur. Hayatı olumsuz yönde etkileyen bu durum en kısa sürede alınmaz ise kronikleşme yüz gösterir. Hal böyle olunca süreklilik arz eder. Söz konusu bu hastalık genital temizliğin yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Öte yandan üriner sistemde yabancı bir cismin veya hastalığın mevcut olması da bu hususta olumsuz etki yaratır. Mesanenin boşalmaya yönelik sorun teşkil etmesi, yaşlılık, düzensiz ilişki, erkeklerde prostat ve kadınlarda hamilelik durumları gibi haller insterstiyel sistit rahatsızlığının oluşmasına yön verir.

  İnsterstisyel Sistit Tedavisi

  Makalemizde belirtmiş olduğumuz etkenlerden ötürü meydana gelen insterstisyel sistit rahatsızlığının tedavisi idrar analizinin yapılmasından sonra belirlenir. Virüs ve bakterilerin neden olduğu bu sağlık problemi ilerleme göstermeden erken teşhis ile hekim tarafından kontrol altına alınmalıdır. Tedaviye yönelik doktorun önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmasıyla birlikte kısa zamanda iyileşme aşamasının katedilmesi mümkündür. Bu hususta günlük vücut temizliğinin yapılması ve bol su tüketimi oldukça önemlidir.
  ]]>
  Sistit Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.sistit.org/sistit-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 23 Nov 2018 12:00:24 +0000 Sistit ağrısına ne iyi gelir, kadınların en çok çekindiği hastalıkların başında yer alan sistit, idrar mesanenin yani idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Anatomik yapıdan dolayı erkeklerden farklı olması sebebiyle yaygın Sistit ağrısına ne iyi gelir, kadınların en çok çekindiği hastalıkların başında yer alan sistit, idrar mesanenin yani idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Anatomik yapıdan dolayı erkeklerden farklı olması sebebiyle yaygın olarak kadınlarda görülmektedir. Sistit ağrısı ihmal edildiği takdirde kronik hastalığa dönüşebilir. Ayrıca böbreklerde ve mesanede kalıcı hasarlara sebep olabilir. Sistit ağrısı genellikle 20-40 yaşları arasında bulunan genç kadınlarda sık görülür. Kadınlarda sistit ağrısının daha fazla görülme sebebi üretranın kısa olmasından kaynaklanmaktadır. Bu hastalığı bir kez geçiren bir bireyin daha sonra tekrar kapılma oranı %70'dir. Oldukça büyük bir değer olmasının altında yatan en büyük neden, tedavi sürecinin verimli geçmemesinden kaynaklanmaktadır. Sistit, zamanında ve uygun şekilde tedavi edildiğinde, sistit oluşumu önlenmektedir. Sistit bakteriyel bir hastalık olmasından dolayı antibiyotikle tedavi edilmesi gerekir. Kültür sonuçları çıkıncaya dek tedaviye gram negatif basillere etkili olunan ilaçlarla başlanmalıdır. Daha sonraki tedaviler kültüre göre düzenlenmelidir. Bunun yanında evde yapılacak bazı ilaçlar bulunmaktadır. Herkesin evinde bulunan malzemelerle kendi sistit ilaçlarınızı hazırlayabilirsiniz. 

  Sistit Ağrısına Ne İyi Gelir
  • Su tüketimi: Bol su içmek idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarının tedavisinde fayda sağlayan en önemli doğal tedavi yöntemidir. Bir bireyin günde 8-10 bardak su içmesi gereklidir. Buda yaklaşık olarak 2.5 litre su anlamına gelir. Bol su içmek enfeksiyonların vücuttan atılmasında yardımcı olur ve böylece sık idrara çıkarak, vücuttan enfeksiyonların atılması sağlanmış olur. Suyun yanında, enfeksiyonlarla savaşmak için gerekli mineralleri ve vitamini almak için sebze ve meyve suları da içebilirsiniz.
  • Elma sirkesi: Sistite sebebiyet veren mikropların ve bakterilerin yok olmasını sağlar. Elma sirkesinin yapısında bulunan yararlı enzimler ve potasyum sayesinde mikroplar ve bakteriler ölür. Antibiyotik görevi gören elma sirkesini, bir su bardağın içine iki yemek kaşığı elma sirkesi eklenir. Eğer bu şekilde içemiyorsanız içine bal yada limon suyu ile tatlandırabilirsiniz. Günde iki gün içerek, birkaç gün devam ettiriniz.
  Bunların yanı sıra kahve, alkol ve koyu çaylardan uzak durulmalıdır. Yine aynı şekilde acı ve baharatlı yiyecekler az tüketilmelidir. Mümkün olduğunda sık idrara çıkmaya bakınız. Çünkü idrar tutmak, bakterilerin mesane duvarına yapışmasını sağlayarak enfeksiyon riskini çoğaltır. İç çamaşırı tercihi doğru yapılmalıdır. Dar pantolonlar ve naylon iç çamaşırı tercih edilmemelidir. Bu tarz giysiler genital bölgenin nemlilik oranını arttırdığı için bakteri üretimi kolaylaşacaktır. Bu sebeple pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir ve gerekirse her gün değiştirilmelidir. Yaz aylarında özellikle de havuz sistitine dikkat edilmelidir. Kirli ve kalabalık havuzlardan kaçınılmalıdır.
   ]]>
   Sistit İlaçsız Nasıl Geçer https://www.sistit.org/sistit-ilacsiz-nasil-gecer.html Fri, 23 Nov 2018 18:42:39 +0000 Sistit ilaçsız nasıl geçer, sistit idrar kesesi enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Genel olarak sistit, mesane duvarında enfeksiyonların birikmesi ile ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. İdrar yolları hastalıklarında kad Sistit ilaçsız nasıl geçer, sistit idrar kesesi enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Genel olarak sistit, mesane duvarında enfeksiyonların birikmesi ile ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. İdrar yolları hastalıklarında kadınların en sık karşılaştığı hastalıkların başında gelmektedir. Sistit tedavisinde erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Çünkü zamanında önüne geçilmez ise ileriki zamanlarda böbrek hastalıklarına kadar yol açmaktadır. Sistit genellikle bir enfeksiyon hastalığı olduğundan antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Sistitin tanısını anlamak için gerekli kültür vb. tahlilleri yapılır. Çıkan sonucu göre antibiyotik tedavisi uygulanır. Düzenli olarak verilen tahliller neticesinde değişen sonuçlara göre, antibiyotiğin dozu da değiştirilir. Ayrıca sistit tedavisinde tıbbı şekilde yapılan işlemlerin dışında, evde doğal yöntemler ile hazırlanacak ilaçlar da kat ve kat fayda sağlamaktadır.

   Sistit İlaçsız Nasıl Geçer
   • Ispanak yemek:  Ispanak, fosfat, vitamin E ve demir açısından oldukça zengin bir besindir. Bu yapısındaki bileşenler ile doğrudan hücreler ile enerji sağlanır. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda ıspanak, antioksidan özelliği ile serbest radikallerin dışarı atılmasını kolaylaştırarak, var olan iltihabı azaltır.
   • Karbonatlı su içmek: Karbonat sistit tedavisinde oldukça popüler bir çözümdür. Alkali içeriği ile ağrıları ve yanmayı azaltan karbonat, aynı zamanda asit düzeyini de dengeler. Bir su bardağı suya iki çay kaşığı karbonat eklenip iyice karıştırıp, içiniz. Düzenli kullanıldığı taktirde olumlu sonuçlar elde edilecektir.
   • Maydanoz: Her evde mutlaka bulunan ve fazla tüketilen maydanoz, idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Ödem atıcı özelliği ile idrar miktarını arttırarak haliyle tuvalet ihtiyacını da arttıracaktır. Maydanozu her şekilde tüketebilirsiniz. İster suyunu içiniz, isterseniz yemeklerde kullanınız. Maydanoz tüketimi faydalı olacaktır.
   • Kızılcık suyu: Sistite neden olan tüm mikrop ve bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu suyun bileşenlerinde antibiyotik etkisi bulunur. İdrar yollarında oluşan tüm iltihapların ve enfeksiyonların ortadan kalkmasına yardımcı olan kızılcık suyunu, günde yarım bardak tüketmelisiniz. Eğer böbrek sorunu olan bireylerde sistit meydana geldiyse günlük düzenli olarak 3 bardak içmesi gerekir. Kızılcık suyunun şekersiz içilmesi gerekir.
   • Yaban Mersini: Sistit tedavisinde bakteri ve mikropları önleyici etkisi bulunan yaban mersini, içerdiği antioksidanların sayesinde bağışıklık isteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kişi sevdiği tahılların içerisine katarak da tüketebilir. Yaban mersinini taze şekilde alarak suyunu da tüketebilirsiniz. Suyunu özellikle sabahları tüketmelisiniz ve suyuna hiçbir şekilde tatlandırıcı kullanmayınız.
   • Ayı üzümü: Ayı üzümü başta sistit olmak üzere tüm enfeksiyon hastalıklarının birçoğuna fayda sağlamaktadır. Antibiyotik özelliği sayesinde eczanelerde bulabilirsiniz. Bu antiseptik özelliği ile bakteri ve mikropların kolayca yok olmasına neden olur. Ayı üzümü sürekli idrarı uyaran etkiye sahip olduğundan ötürü, sık şekilde idrara çıkmaya olanak sağlamaktadır. Böylece mikroplar ve bakteriler daha kolay dışarı atılır. Ayı üzümünün kullanımı doktor tarafından da ayarlanabilir. Özellikle de hamileler, emziren anneler, böbrek hastaları, karaciğer hastaları ve çocuklar kullanımında uzman bir hekime başvurmalıdır. İçeriğindeki bileşenlerden kaynaklı yan etki oluşturabilir.
   ]]>
   Sistit Sıcak Su Torbası https://www.sistit.org/sistit-sicak-su-torbasi.html Sat, 24 Nov 2018 01:02:31 +0000 Sistit Sıcak Su Torbası, Sistit bir idrar yolu enfeksiyonudur. Sistit kadınlarda erkeklere göre daha sıklık ile karşılaşılır. Bunun nedeni idrar ve mesane yolunun kadınlarda erkeklere nazaran daha kısa olmasından kaynaklanır. Bu Sistit Sıcak Su Torbası, Sistit bir idrar yolu enfeksiyonudur. Sistit kadınlarda erkeklere göre daha sıklık ile karşılaşılır. Bunun nedeni idrar ve mesane yolunun kadınlarda erkeklere nazaran daha kısa olmasından kaynaklanır. Bu nedenle kadınların sistik enfeksiyonuna yakalanma ihtimali daha fazladır. Sistik enfeksiyonu oldukça ağrılı ve sancılı geçen bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonun oluşma nedeni idrar yollarında oluşan bakteri ve mikropların üremesi olduğu gibi aynı zamanda menopoza bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle idrar yollarını sistitten koruyabilmek için, hijyene oldukça çok dikkat etmek gerekir. Sistit sıcak su torbası sistit ağrılarının azalmasında enfeksiyonun kaybolmasında ve idrar yollarının temizlenmesinde oldukça etkilidir. Sistit sıcak su torbası ile tedavi edilebilmesi için enfeksiyonun çok fazla ilerlememiş olması gerekir. İlerleyen sistit enfeksiyonlarında mutlaka uzman bir kadın doğum doktoruna başvurup gerekli tahlillerin yapılması ve en uygun antibiyotik tedavisine başlanarak bu rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir.

   Sistit Sıcak Su Torbası Faydaları 

   Sistit ağrıları ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunun nedeni sistit oluşmasına sebep olan etkenlerdir. Sistit ağrıları kasıklarda keskin bıçak saplanması gibi kendini gösterirken aynı zamanda karın bölgesinde ve karın altında ağrılara sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda sistit sıcak su torbası oldukça etkili ve faydalıdır. Bu ağrıların giderilmesi için sıcak su torbasını ağrıyan bölgeye uygulayarak hafifçe bastırmak ağrıların azalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda sıcak su torbasını ayakların altına koymakta sistit ağrılarının tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Sistit tedavisinde sıcak su torbası çok etkin rol oynamaktadır. Çünkü sistit oluşmasına neden olan bakteri ve mikroplar sıcak uygulama sayesinde idrar veya ter yolu ile vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Menopoza bağlı olarak ortaya çıkan sistit tedavisinde ise, koltuğa dik bir şekilde oturarak sıcak su torbasını bel bölgesinde yerleştirip sırtı koltuğa yaslamak oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. 
   ]]>
   Sistit Hapı https://www.sistit.org/sistit-hapi.html Sat, 24 Nov 2018 16:35:23 +0000 Sistit Hapı, Bu hap sistit yani idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Sistit hapını açıklamadan önce sistit nedir bu hususta biraz bahsedelim. Sistit idrar kesesinin enfeksiyon sonucunda iltihaplanması olarak bilinmektedir. Sistit Hapı, Bu hap sistit yani idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Sistit hapını açıklamadan önce sistit nedir bu hususta biraz bahsedelim. Sistit idrar kesesinin enfeksiyon sonucunda iltihaplanması olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık bir çeşit idrar yolu rahatsızlığıdır. Mikropların idrar kesesinin yerleşmesi ve burada üreyerek çoğalmasıyla belirmesidir. İdrar sistit hastalığına kullanılan bazı ilaçlar, radyasyon ve kimyasal içeren maddeler, bayanlarda doğum kontrol hapı kullanımı ve bunun yanı sıra bayanların diyafram aşamasında kullanılan değişimlerde hamilelik evresinde hormon değişimleri, menopoza girildiğinde, idrar atımının tam olarak sağlanmamasında, idrar iltihabı sistite sebep olmaktadır.

   Sistit Hapı Kullanılması Gereken Durumlar Ve Sistit Belirtileri:
   • Sürekli olarak tuvalete çıkılması ve sıkışıklık hissi oluşması fakat lavaboya çıktıktan sonra idrarı az yapma yada hiç yapmama, 
   • İdrar yaparken yanma hissi oluşması,
   • İdrarda kan belirmesi,
   • İdrarda keskin ve kötü koku olması,
   • İdrar renginde değişiklik olması,
   • Pelvis kısmında rahatsızlık oluşması,
   • Vücudun alt karın kısmında baskı oluşması,
   • Hafif ateşleme yada şiddetli ateş belirtisinde sistit hapı kullanımı ön görülmektedir.
   Eğer yukarıda belirtilen şekilde şikayetler yaşıyorsanız mutlaka bu konuda uzman bir doktorla görüşmenizde fayda olacaktır. Uzman doktora göründükten sonra sistik hapı kullanmanız önerilirse bu hapı kullanmayı ihmal ettiğiniz zaman oluşan enfeksiyon böbreklerinize sıçrayabilir ve bununla birlikte böbreklerin zarar görmesi kaçınılmazdır.

   Sistit Hapı Kullanımı İle Önerilen Doğal Uygulamalar:
   • Sistit hapı kullanılırken eşliğinde yüksek dozda C vitamini alınması yaklaşık olarak 1 miligram oranında olması idrar kesesinde bakteri üremesine engel olacak ve sistit oluşumunu yüksek oranda azaltacaktır.
   • Sistit hastalığında Kızılcık suyu kullanımı bu rahatsızlığın giderilmesinde önemli rol oynar. Uzman doktorlara göre sistit rahatsızlığı olanların kızılcık suyu kullanmaları idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelmektedir.
   • Sistit rahatsızlığı olan kişiler ve bundan dolayı sistit hapı kullanan kişiler acı yiyeceklerden uzak durmalıdır.
   • Sistit hapı kullanan kişilerin bol sıvı tüketmeleri oldukça etkili bir koruma sağlayacaktır.
   • Sistit hastalığı olanların gün içerisinde 3 dış sarımsak tüketmeleri doğal antibiyotik etkisi oluşturarak sistit rahatsızlığını engelleyecektir.
   • Sistit hapı kullanımının sonrasında maydanoz çayı da bu hastalığın giderilmesinde önemli rol oynar. Maydanoz çayından 2 yemek kaşığı tüketmek etkili olacaktır.
   • Sistit hastalığı olanların günde 2 defa bir bardak su içerisine karbonat ilave ederek tüketmesi bu hastalığın en aza indirilmesine olanak sağlar.
   • Sistit hapı kullanan kişilerin közlenmiş soğan tüketmesi yada bir adet soğanı 2 bardak su içerisine doğrayarak 5 dakika kadar kaynatıp oda sıcaklığında bekleterek sabah akşam bu sudan içmeleri bu rahatsızlığın yok edilmesinde etkili olacaktır.
   ]]>
   Sistit Tekrarlaması https://www.sistit.org/sistit-tekrarlamasi.html Sun, 25 Nov 2018 07:32:04 +0000 Sistit tekrarlaması, Günümüzde sistit hemen hemen herkeste görülebilecek bir durum olup yaşlısından gencine ve bebeğe kadar yaşanan bir durumdur. Sistit genellikle en sık bayanlarda görülür ve tedavi yöntemleri ile giderilebili Sistit tekrarlaması, Günümüzde sistit hemen hemen herkeste görülebilecek bir durum olup yaşlısından gencine ve bebeğe kadar yaşanan bir durumdur. Sistit genellikle en sık bayanlarda görülür ve tedavi yöntemleri ile giderilebilir. Genellikle ani bir şekilde oluşan idrar şikayetleriyle başlayan idrar torbası iltihabı olarak adlandırılmaktadır. Sistit tamamen geçmesi durumunda bile çoğu zaman dikkat edilmez ise tekrarlama şansı vardır. Hatta tekrarlayan sistit kronikleşe bilir. Genellikle bu durum kadınların korkulu rüyası olup kişilerde sosyal, psikolojik ve cinsel hayatını oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir. Kişiler genellikle kendini dikkatli bir şekilde kontrol ettikleri zaman yada gözlemlediği zaman sistit durumunun tekrarlandığını hissedip anlayabilir. Kişilerde sistit idrarda yanma, sık idrara çıkma durumu, kasık ve karın ağrısı çekme durumunda sistit tekrarlaması görülür. Ancak kişiler sistit durumunun tekrarlandığını uzman bir doktora görünerek tedavi almalıdır. İlerleyen sistit kişilerde farklı rahatsızlıklara da neden olmaktadır.

   Sistit tekrarlaması kimlerde daha çok yaşanır

   Sistit tekrarlaması genellikle tekrarlamamaktadır ancak bazı durumlarda tekrarlar. Kişilerde bir yıl içerisinde 3 defadan fazla tekrarlayan sistit kronikleşmiş demektir. Bu durumda mutlaka kişiler ihmal etmeyin doktora gorünülmeli ve tedaviye kısa sürede başlanılmalıdır.  Tedavisi tam olarak yapılmamış olan sistit durumu mutlaka tekrarlar ve kroniklesmeye başlar. Sistit tekrarlaması oldukça sık yaşanan durumlar ve kişiler şu şekilde sıralanır:
   • Uygun tedavi alınmadığı zaman tekrarlama durumu yüksek olur.
   • İlaç tedavisine devam edilmediği durumlarda tekrarlama görülür.
   • Yeterli ilaç kullanmayan kişilerde sistit tekrarlar.
   • Bayanlarda tekrarlar.
   • Genellikle ayakların üşümesi durumunda olur.
   • Gereğinden çok baharatlı gıdalar ve acı tuketilmesi sonucu oluşur.
   • Temiz tutulmayan iç çamaşırında tekrarlar.
   Sistit tekrarlaması nasıl önlenir

   Tekrarlayan sistiti önlemek için yapılması gerekenler ise kişilerin elinde olan durumlardan biridir. Bu durumları sizin için şu şekilde sıralayacağım.
   • En küçük sikayet durumunda bile kişi ilk olarak idrar tahlili ile iltihabın yani hastalığın tekrarlayıp tekrarlamadığını öğrenmelidir. Eğer sistit tekrarlamış ise iyice ilerlemeden doktor kontrolünde tedavilere başlanmalıdır.
   • Düzenli aralıklar ile kişiler ürolojik muayene altında olmalıdır.
   • Tedavide ilaçlar önerilen süre içinde kullanılmalı ve gerektiği zaman bırakılmalıdır.
   • Önerilen ilaçlar mutlaka düzenli şekilde kullanılmalıdır.
   • Kola, fanta gibi gaz yapıcı içeceklerden uzak durulmalıdır.
   • Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir.
   • Mesane mutlaka sık sık temizlenmeli ve kiri tutulmasına onem gösterilmelidir.
   • Alkol ve sigara tüketimi bırakılmalı ve kullanılmamalıdır.
   • Düzensiz ve rastgele olan cinsel birleşmelerden uzak durulmalıdır.
   ]]>
   Kadınlarda Sistit https://www.sistit.org/kadinlarda-sistit.html Sun, 25 Nov 2018 14:41:25 +0000 Kadınlarda Sistit, Sistit kişinin sık sık ve az miktarda idrar yapma isteğini oluşturur. İdrar yapılırken kesik kesik ve az miktarda idrar oluşur. Özellikle idrar yaparken ağrı ve yanma oluşur. Kadınlarda sistit diğer ad Kadınlarda Sistit, Sistit kişinin sık sık ve az miktarda idrar yapma isteğini oluşturur. İdrar yapılırken kesik kesik ve az miktarda idrar oluşur. Özellikle idrar yaparken ağrı ve yanma oluşur. Kadınlarda sistit diğer adı ile mesane iltihabı olarak bilinir. Menopoza girmiş bayan, hamilelik süreci ve yatalak kişilerde sistit sorunları devamlı oluşur. Basur problemi zamanla oluşturur. Bağırsak kanserine yol açabilir. Sistit tedavisi kolay olan hastalıktır. Erken tedavi süreci önemlidir. 

   Kadınlarda sistit belirtisi
   • Sürekli idrar yapma isteği oluşur. 
   • İdrar yaparken ağrı, sızı ve yanma oluşur. 
   • Basur problemi oluşur. 
   • Devamlı idrar yapma isteği oluşur. 
   • Bulanık idrar yapma oluşur. 
   • İdrar kötü, keskin kokar. 
   • Basınç oluşur. 
   • Baş ağrısı oluşur. 
   • Mide bulantısı olur.
   • Vücut direnci düşer. 
   • Sinir, stres oluşur. 
   Kadınlarda sistit nedenleri
   • Bağırsakta mikrop, enfeksiyon oluşması
   • Arkadan öne doğru hijyen sağlanamaması
   • Cinsel yaşantı
   • Yaşlılık
   • Diafram ve doğum kontrol yöntem uygulanması
   • Hormonal değişiklikler
   • İdrar kesesinin tam boşalamaması
   • Bağırsağın düzensiz çalışması
   • Şeker hastalığı ve HIV hastalığı
   • Deodorant ve potansiyel irritan kullanımı
   • Pamuklu iç çamaşır giyilmesi
   Kadınlarda sistit tedavi önerisi
   • Doktor kontrolünde antibiyotik ilaç kullanılır. 
   • Günlük 2 litre su içilmelidir. 
   • Alkol, sigara alışkanlığı bırakılmalıdır. 
   • Kahve, asitli ve çay tüketimi bırakılmalıdır. 
   • İdrara günlük çıkılmalıdır. 
   • İdrar geldiği zaman tutulmalıdır. 
   • Mesane bölge temizliği yapılırken kimyasal içerikli ürün kullanılmamalıdır. 
   • İç çamaşır her gün değiştirilmelidir. 
   • Bol sebze ve meyve tüketmelidir. 
   • Besinler yıkanmadan yenilmemelidir. 
   • Bitki çayları tüketilmelidir. 
   ]]>
   Hamilelikte Sistit https://www.sistit.org/hamilelikte-sistit.html Mon, 26 Nov 2018 01:56:21 +0000 Hamilelikte Sistit; Hamilelik süresince en sık görülen hastalıklardan veya enfeksiyonlardan bir tanesi hamilelikte sistittir. Hamilelikte sistit hastalığı yani diğer adıyla idrar veya mesane enfeksiyonları bakteriler Hamilelikte Sistit; Hamilelik süresince en sık görülen hastalıklardan veya enfeksiyonlardan bir tanesi hamilelikte sistittir. Hamilelikte sistit hastalığı yani diğer adıyla idrar veya mesane enfeksiyonları bakteriler nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Sıklıkla hamilelikte sistit 6. ve 24. haftalar arasında ortaya çıkmaktadır. 

   Hamilelikte Sistit Neden Sıklıkla Görülür

   Hamilelikte sistit hastalığının gebelik döneminde sıklıkla görülmesinin sebebi hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan idrar yolundaki değişikliklerdir. Rahim içerisinde büyüyen bebek idrar torbası üzerinde yoğun baskı oluşturur ve bu nedenle idrar torbasının tamamen boşaltılması engellenir. Ayrıca gebelik süresince hormonların artması sonucunda idrar yolları üreterin şeklini değiştirir ve bu da idrar torbasında yer alan idrarın böbreklere geri kaçmasına neden olur. 

   Hamilelikte Sistit Belirtileri Nelerdir
   • Sık sık idrara çıkma,
   • İdrara çıktığında vajinada yanma hissi,
   • İdrarı kaçıracakmış gibi hissetme, 
   • Kasıkta ağrı,
   • Vücut ısısında yükselme,
   • Gece sıklıkla idrara kalkma,
   • İdrarda pis koku,
   • İdrar içerisinde kan veya mukus görülmesi,
   • İdrar torbasında yoğun baskı hissi görülmesi,
   • Sistit böbreklere sıçradığı vakit belde ağrı, titreme, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler görülür.
   Hamilelikte Sistit Bebeği Etkiler Mi

   Hamilelikte sistit hastalığı tedavi edilmediğinde veya iyi bir şekilde tedavi edilmediğinde bir böbrek enfeksiyonu olan piyelonefrit hastalığına neden olmaktadır. Piyelonefrit yani diğer bir adıyla böbrek enfeksiyonu erken doğuma ya da düşük doğuma yol açabilmektedir. Hamilelikte sistit hastalığının böbrek enfeksiyonuna yol açmaması amacıyla derhal tedavi edilmesi gerekmektedir. En basitinden bir idrar yolu enfeksiyonuna rastlanıldığında doktorlar bir hafta süreli bebeğe zararı olmayan bir tedavi planlaması yapmaktadırlar.

   Hamilelikte Sistit Tanısı Nasıl Koyulur

   Yukarıda saydığımız belirtiler sizde mevcut ise basit bir idrar testi ile hamilelikte sistit tanısı koyulabilmektedir. Bazı durumlarda idrar kültürü gerekebilmektedir. 

   Hamilelikte Sistit Tedavisi Nasıldır

   Hamilelikte sistit tedavisi mutlaka gereklidir. Hamilelikte sistit tedavisi yapılırken bebeğe zarar vermeyecek bir antibiyotik ile 5-7 gün arası bir tedavi uygulaması planlanır. Eğer ki tedavinin 3. gününde hala sistit belirtileri devam ediyor ise veya şiddetlenmiş ise doktor derhal haberdar edilmelidir. Gidişata göre kalçadan veya damardan uygulanacak iğne tedavisine geçilecektir. 

   Hamilelikte Sistitten Korunabilmek İçin

   Hamilelikte sistit hastalığından şunları yaparak riskinizi en aza indirebilirsiniz:
   • Gün içerinde en az 2-2.5 litre su içmelisiniz. Şekerli meyve sularından kaçınmalısınız. Şekerli meyve suları idrar yolları enfeksiyonlarını arttırmaktadır. 
   • Hamilelik süresince vitamin takviyesi almaya dikkat etmelisiniz. Bazı vitaminler ve mineraller gebelik sırasında enfeksiyon oluşumunu en aza indirmektedir. Özellikle C vitamini, beta karoten, çinkonun hamilelik döneminde alınması önemlidir.
   • Cinsel ilişki öncesi ve sonrası tuvalete çıkılmalıdır. 
   • İç çamaşır ve adetliyken kullandığınız pedleri günde en az 2 kez değiştirmelisiniz.
   • Tuvalet sonrasında vajina iyice temizlenmelidir. 
   • Sıkı pantolon giyilmemelidir. 
   • İdrar mümkün olduğunca tutulmamaya çalışılmalıdır. 
   ]]>
   Balayı Sistiti Nedir https://www.sistit.org/balayi-sistiti-nedir.html Mon, 26 Nov 2018 16:09:29 +0000 Balayı Sistiti Nedir, Yeni evli çiftlerin ilk cinsel birleşme aşamasında kadında uzun süreli cinsel ilişki ile birlikte üretra bölgesinde yer alan idrar yolunun enfeksiyona maruz kalmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Ahlaki değ Balayı Sistiti Nedir, Yeni evli çiftlerin ilk cinsel birleşme aşamasında kadında uzun süreli cinsel ilişki ile birlikte üretra bölgesinde yer alan idrar yolunun enfeksiyona maruz kalmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Ahlaki değerler kapsamında cinsel beraberliklerin büyük bir oranının evlilik öncesinde özgürce yaşanmaması ile evlenen çiftler balayı olarak bilinen ilk günlerinde yoğun bir şekilde seks hayatı yaşamaktadır. Bu doğrultuda yaşanan aşırı cinsel temas sürtünme seviyesinde artış nedeniyle üretra sistemi tahriş olmaktadır. Hal böyle olunca tahriş olan noktalardan bakterilerin girişi kolaylaşarak enfeksiyon meydana gelir. Söz konusu zararlı bakteri ve virüslerin kolaylıkla yerleşip üreyebilecekleri ortamın hazırlanmasıyla birlikte balayı sistiti meydana gelir. Bunun yanı sıra balayı mekanlarındaki sağlıksız ortamın varlığı da bu hastalığı tetikler. Makalemizin başındaki anlatılanlardan da anlaşılacağı gibi balayı sistiti nedir denildiğinde akla ilk gelecek cevap evliliğin ilk günlerinde cinsel birleşme sonrasında yaşanan idrar yolu enfeksiyonudur. Bu rahatsızlığın ön önemli belirtileri idrarda yanma ve ağrı hissiyle birlikte idrar renginin koyu hal alması, aşırı koku ve iltihaplanma unsurlarının varlığıdır. Balayı sistiti beraberinde sık sık idrara çıkma hissi, idrarda kanama oluşumunu ve kasık ağrısını getirmektedir.

   Balayı Sistiti Nedir, Tedavisi Nasıldır

   Çiçeği burnunda evli çiftlerin uzun süreli düzensiz cinsel birleşme sonrasındaki zaman zarfında meydana gelen balayı sistiti genellikle kadında meydana gelebildiği gibi erkekte de böyle bir sağlık problemi oluşabilmektedir. Tahriş olan penis bakteri girişine müsaittir. Bu nedenle balayı sistiti geçirme olasılığı yüksektir. Söz konusu balayı sistiti hekime başvuru yapıldıktan sonra ilaçlı tedavi eşliğinde ortadan kaldırılmaktadır. Tavsiye edilen ilaç kullanımı ile kısa sürede tedavinin olumlu sonuçlanması mümkündür. Bununla birlikte bol sıvı tüketimi ve vitamin değeri yüksek gıdaların vücuda alınması oldukça önemlidir. Ayrıca günlük vücut temizliğinin düzenli olarak yapılması balayı sistiti probleminin yok olmasına kaynaklık eder.
   ]]>
   Sistite Ne İyi Gelir https://www.sistit.org/sistite-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 17:26:32 +0000 Sistite ne iyi gelir, idrar kesesinin bulunduğu mesanenin iltihaplanması sonucu meydana gelen sistit; özellikle bayanlarda yaygın görülen bir idrar yolları rahatsızlığıdır. Kişiye ciddi anlamda acı hissi veren, oldukça rahatsız Sistite ne iyi gelir, idrar kesesinin bulunduğu mesanenin iltihaplanması sonucu meydana gelen sistit; özellikle bayanlarda yaygın görülen bir idrar yolları rahatsızlığıdır. Kişiye ciddi anlamda acı hissi veren, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bilhassa idrar yapma esnasında yanma, kasık ağrıları, sık sık idrara çıkma isteği, makat bölgesinde ağrı, kötü kokulu ve bulanık renkte idrar gibi şikayetler ile kendini belli eder. Çocuklarda dahil olmak üzere her yaş gurubunda görülebilen sistit; idrar yolları enfeksiyonları arasında en yaygın rastlanan problemlerden biridir. İdrar kanalının erkeklere oranla daha kısa olmasından ötürü, daha çok kadınları etkisi altına alır. Bu yüzden cinsel ilişki esnasında şiddetli ağrılar hissedilebilir. Kusma, karın ağrısı, bulantı, tam boşalamama, kanlı idrar, hafif ateş gibi bulgular da yine sistit nedeni ile ortaya çıkan belirtilerdendir.

   Sistit rahatsızlığı, özellikle genital bölgede yeterli hijyenin sağlanamadığı durumlarda meydana gelmektedir. Yaşlılık, gebelik, idrar kanalının kısa olması, menopoz, düzensiz cinsel ilişki gibi çeşitli etkenlerden dolayı sistit görülebilir. Ayrıca; üriner sistemin tümör veya taş gibi cisimlerden dolayı tıkanması, erkeklerde prostat rahatsızlığı gibi üriner hastalıkların olması da sistit görülme nedenleri arasında yer almaktadır.  Mutlaka tedavi edilmesi gereken sistit; böbreklere hasar verebilecek nitelikte bir rahatsızlıktır. Bakteriyel bir hastalık olması sebebi ile, eğer tedbiri alınmazsa kronik sistite dönüşebilir. Altta yatan nedenler dikkate alınarak antibiyotik tedavisi uygulanması gereken sistit, üroloji uzmanları tarafından tedavi edilir. İlaçların yanı sıra, sistite iyi gelen birçok yöntem pekala mevcuttur. 

   Sistite ne iyi gelir neler yapılabilir

   Elma sirkesi: Sistite ne iyi gelir sorusuna vereceğiniz cevaplar, çoğunlukla evde elinizin altına saklıdır. Bunlardan birisi de elma sirkesidir. İçerisindeki antibiyotik özelliği sayesinde; sistit rahatsızlığına yol açan zararlı bakterileri yok eder.

   Çay ağacı yağı: Sistit gibi birçok idrar yolu rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen çay ağacı yağı, antibakteriyel özelliği bulunan önemli maddelerden biridir. 

   Hint bektaşi üzümü: Çoğumuzun adını bile ilk kez duyduğu hint bektaşi üzümü, sistite iyi gelen meyvelerden birisidir. Zengin C vitamini içeriği sayesinde, mesanede bakteri üremesine engel olur. 

   Ananas: İçerisinde yer alan "bromelain" elementi sayesinde anti-inflamatuar özelliğine sahip olan ananas; sistit rahatsızlığı ile mücadele etmede size yardımcı olacaktır.

   Yaban mersini: Bünyesinde sakladığı antioksidanlar, bağışıklığı daha güçlü hale getirir ve sistite oldukça iyi gelir. 

   Limon suyu: Özellikle de tekrarlayan sistit rahatsızlıklarında limonun koruyucu etkisi çok yüksektir. 

   Zerdeçal: İltihaplı bir rahatsızlık olan sistite iyi gelen doğal reçetelerden birisidir zerdeçal. Gün içerisinde 1-2 bardak tüketilecek zerdeçel çayı, sistit iltihabının dağılmasına yardımcı olur.

   Karbonat: Sistite iyi gelen en bilindik yöntemler arasındadır. Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı karbonat atın ve sistit geçene kadar içmeye devam edin.

   Yoğurt: Hepinizin bildiği üzere yoğurtta pekçok yararlı bakteriler vardır ve bu bakteriler sistite neden olan zararlı bakterilere karşı savaş açarak ortadan kaldırır.

   Sarımsak: Sistite iyi gelen en etkili çözüm yollarından biridir. Çünkü, güçlü bir antibakteriyel olan sarımsak; sistitin daha hızlı tedavi edilmesine yardımcı olur.

   Kuşkonmaz: Bünyesinde yüksek miktarda C ve E vitamini ile birlikte folik asit de  bulunan kuşkonmaz; sistite iyi gelen bitkiler arasındadır. Öyle ki, doktorlar bile tavsiye etmektedir.

   Tüm bunlara ek olarak bol bol su]]> Bebeklerde Sistit https://www.sistit.org/bebeklerde-sistit.html Tue, 27 Nov 2018 11:51:11 +0000 Bebeklerde sistit, çocuklarda genelde 5 yaşına kadar rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu durum 5 yaşından sonra bebeklerde rastlanabilinen, Sistit rahatsızlığı tedavisi kendi kendine geçebilen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde sistit Bebeklerde sistit, çocuklarda genelde 5 yaşına kadar rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu durum 5 yaşından sonra bebeklerde rastlanabilinen, Sistit rahatsızlığı tedavisi kendi kendine geçebilen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde sistit rahatsızlığı vücudu tamamını kaplayan iltihaplı bir hastalık olduğundan kesinlikle tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen bebeklerde sistit eğer tedavi edilmezse çok hızlı ilerleme gösterebilir. Ciddi rahatsızlık görülürken bu durum daha çok yetişkinlerde görüldüğü gibi bebeklerde  sistit hastalığı tam olarak mesanede ve idrar yolu enfeksiyonlarında bu durumla karşılaşılabilir.
    Vücutta rastlanan iltihaplanma bebeklerde sıkıntı yaratırken eğer müdahale edilmezse böbreklerede geçebilir. Bu durum bebeklerde görülen  böbrek rahatsızlığı sistit olarak doğrudan bebeğin yaşamasını oldukça etkiler. Bebeklerde sistit sorunu çoğu zaman bebeklerde İdrar yolu enfeksiyonlarının artmasına sebep olurken; bebeklerde sistit uzun bir süre bebeklerde etkili olduktan sonra ortaya çıkarmış olduğu bakteri esherichia coli bakterisi olup bu gibi bakterilerin çoğu zaman gerek ilaç gerek tıbbi ilaçlar çok çabuk ortadan kaldırılabilir. Bebeklerde bu gibi bakteriler mantar ya da buna benzer diğer hastalıklara neden olabilirken;bu rahatsızlık belli bir süre sonra bu hastalık çok daha riskli olur. 

   Bebeklerde sistit nasıl oluşur, 

   Genel olarak bebeklerde sistit kız çocuklarında daha çok görülürken bu durum erkeklerde daha az olup sistit rahatsızlığı kızlarda çok fazla olmasından dolayı kız bebeklerinin vücudunda anatomik yapısı vardır. Kız bebeklerinin üreme organlarının üretranın erkek bebeklerine göre kısa olmasından dolayı mesanenin tamamen boşalmamasına sebep olur. Bu çok büyük bir sorun olup mesanenin içerisinde bulunan iltihaplanma riski oluşur.

   Bebeklerde sistit belirtileri, 

   Bebeklerde sistit genel olarak belirtilerinin arasında yer alan uykusuzluk,yüksek ateş, iştahsızlık görülürken;bazende çocuklarda huzursuzluk, yemek yememe gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu durum bebeklerde görülen rahatsızlıklar içerisinde karın ağrısı veya halsizlik ve geçmeyen ağrılar sistit hastalığı belirtileri olabilirken; bebeklerin susmadan ağlamasına sebep olur. Bebeklerde çok sıkça  rastlanan iltihaplı rahatsızlıklar içerisinde çok yüksek ateşlenme meydana gelir. Çok yüksek ateş bebeklerde havale risklerini çoğaltırken; bebeklerde görülen çok sık idrar yapmaları idrar yaparken daha çok ağlamaları bu durum giderek artıyorsa hemen doktora başvurulmalıdır

   Bebeklerde sistit tedavisi, 

   Çocuklarda üriner sistemi içinde görülen rahatsızlıkların genellikle idrar testlerinin sonucunda ortaya çıkar. Bu durum bebeklerde sistit olarak belirlenmemiş ise buna ilaveten, kan testleri yapılabilir. Bu durum karşısında idrar yollarında mikroskobik araştırılıp incelenip bu inceleme sonucunda sistit sorunu daha çok  bebeklerde görüldüğünden dolayı bebeklerde en etkili damar yolu ile müdahale edilir. Bu hastalık sürecinde tedavi yöntemi olarak uygulanan antibiyotik ilaçlararına başlanmalıdır. Bu gibi rahatsızlıklar ilaçların bebeklerde kullanımında çok etki sağlandığı görülür.
   ]]>
   İbrahim Saraçoğlu Sistit Kürü https://www.sistit.org/ibrahim-saracoglu-sistit-kuru.html Wed, 28 Nov 2018 00:26:59 +0000 İbrahim Saraçoğlu Sistit kürü, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan sistit problemi Tıp literatüründe idrar yollarında bulunan enfeksiyon olarak açıklanır. Sistit hastalığı mesane bölümü içerisinde bulunan İbrahim Saraçoğlu Sistit kürü, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan sistit problemi Tıp literatüründe idrar yollarında bulunan enfeksiyon olarak açıklanır. Sistit hastalığı mesane bölümü içerisinde bulunan duvarların enfeksiyon sebebiyle tahrip edilmesi sonucu ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı idrar yolları hastalıkları arasında en fazla karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Tıbbi tedavinin yanı sıra Sistit hastalığı için İbrahim Saraçoğlu sistit kürü ile bu hastalıktan kurtulmak mümkündür. Bu süreç içerisinde uygun tedavi yapılması ile Sistit hastalığının giderildiği açıklanmaktadır. Sistit hastalığı genellikle karın ağrısı, kusma, sık idrara çıkma idrar yaparken problem çekilmesi, idrara yapılmasının sonrasında bile idrar varmış hissi olması gibi belirtilerle ortaya çıkarken; yapılan kan tahlili ve idrar tahlili sonrasında ortaya çıkar. Ayrıca hastaya uygulanan ultrason yöntemleriyle kesin teşhis edilmesi ile mesane duvarında yaptığı etkilerin belirlenmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde doktorun uygulayacağı ilaç tedaviyle hastalığının oluşturduğu etkilerinin giderilmesi sağlanır. Ayrıca İbrahim Saraçoğlu Sistit kürü tedavisiyle bu bölümde bulunan enfeksiyonların giderildiği görülmektedir. Saraçoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre ihmal edilmesi halinde ciddi problemlere sebebiyet verdiği belirtilirken İbrahim Saraçoğlu sistit kürü ile hastalığın tedavi edileceğini açıklamıştır. 

   İbrahim Saraçoğlu Sistit kürü için gerekli malzemeler
   • Bir yemek kaşığı 
   • Bir yemek kaşığı karabaş otu 
   • Bir su bardağı içme suyu
   İbrahim Saraçoğlu Sistit kürü uygulaması

   Öncelikle bir su bardağı suyun cezveye konularak kaynamasının sonrasında karabaş otu atılarak 4 dakika kaynaması beklenir. Sonrasında ılıması için beklendikten sonra içerisindeki karabaş otunun süzülmesiyle içilmesi gerekirken üç gün bu uygulamanın yapılması gerekir. Daha sonraki 3 gün ise bir bardak su kaynatılarak içerisine Melisa konulup 4 dakika kaynaması beklenir. Ardından ılıması ile içerisindeki posasının süzülmesiyle tüketilmesi tavsiye edilirken; üç gün boyunca da melisa uygulaması yapılır. Uygulamalarının dönüşümlü olarak tekrar edilmesiyle 21 gün uygulamaya ara vermeden devam edilmesi halinde sistit enfeksiyonlarının giderildiği görülür.

   İbrahim Saraçoğlu Sistit kürü sayesinde vücut içerisinde bulunan enfeksiyonların tedavi edildiği belirtilirken; bu uygulamaların kişide aşırı enfeksiyon bulunmuyorsa yeterli olmayacağı açıklanmaktadır. Aşırı enfeksiyonda doktorun uygulayacağı tedaviyle sistit hastalığının giderilmesi sağlanır. Kürün yapıldığı süreç içerisinde kişinin hijyen kurallarına dikkat etmesinin yanı sıra günlük iç çamaşırını düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.
   ]]>
   Kronik Sistit Bitkisel Tedavi https://www.sistit.org/kronik-sistit-bitkisel-tedavi.html Wed, 28 Nov 2018 09:11:11 +0000 Kronik sistit bitkisel tedavi, kronik sistit uzun süren şiddetli mesane iltihabı olarak bilinir. Kronik sistit, hastada şiddetli kasık ağrısı, idrarda yanma ve bireyde sürekli idrar hissi gibi belirtiler ortaya çıka
   Kronik sistit bitkisel tedavi, kronik sistit uzun süren şiddetli mesane iltihabı olarak bilinir. Kronik sistit, hastada şiddetli kasık ağrısı, idrarda yanma ve bireyde sürekli idrar hissi gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu hastalık genellikle orta ve genç yaşlı kadınlarda görülür. Kronik sistit genellikle bakterin çoğalması, yanlış doktora başvurulması ya da tedavinin dikkatli yapılmamasından dolayı kronik sistit oluşabilir. Kronik sistit, kişinin ömrü boyunca bazı ataklara bağlı kalacağı anlamına gelmemektedir. Hastalıkta erken tanı ve teşhis, uygulanacak olan tedavi yöntemi ile kurtulma olasılığı çok yüksektir. Kronik sistitin tedavisi genellikle bir doktorun yardımı ve belirli bir ilaç takviyesi yardımı ile iyi sonuçlar alınabilir. Bunun yanı sıra evde yapılacak olan bitkisel tedavi yöntemleri ile de olumlu sonuçlar alınabilir. Ama öncelikli tedavinin doktor yardımı ile yapılan ilaç takviyesidir. Bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamadan önce doktorunuza danışınız.

   Kronik Sistit Bitkisel Tedavi
   • Maydanoz: Bilindiği gibi her evde mutlaka bulunan ve fazla tüketilen maydanoz, idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Ödem atıcı özelliği ile idrar miktarını arttırarak haliyle tuvalet ihtiyacını da arttıracaktır. Maydanozu istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. İster suyunu içiniz, isterseniz yemeklerde kullanınız. Maydanoz tüketimi faydalı olacaktır.
   • Kızılcık suyu: Sistite sebebiyet veren tüm mikrop ve bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu suyun bileşenlerinde antibiyotik etki bulunur. İdrar yollarında oluşan tüm iltihapların ve enfeksiyonların ortadan kalkmasına yardımcı olan kızılcık suyunu, günde yarım bardak tüketiniz. Eğer böbrek sorunu olan bireylerde sistit meydana geldiyse günlük düzenli olarak 3 bardak içmesi gerekir. Kızılcık suyunun şekersiz içilmesi gerekir.
   • Ayı üzümü: Başta sistit olmak üzere tüm enfeksiyon hastalıklarının birçoğuna yararı bulunmaktadır. Ayı üzümünün antibiyotik özelliği sayesinde eczanelerde bulabilirsiniz. Bu antiseptik özelliği ile bakteri ve mikropların kolayca yok olmasına neden olur. Ayı üzümü sürekli idrarı uyaran etkiye sahip olduğundan ötürü, sık şekilde idrara çıkmaya olanak sağlamaktadır. Böylece mikroplar ve bakteriler vücuttan daha kolay dışarı atılır. Ayı üzümünün kullanımı doktor tarafından da ayarlanabilir. Özellikle de böbrek hastaları, hamileler, emziren anneler, çocuklar ve karaciğer hastaları bunun kullanımında uzman bir hekime başvurmalıdır. İçeriğindeki bileşenlerden kaynaklı yan etki oluşturabilir.
   • Ispanak: Ispanak, vitamin E, fosfat ve demir açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu yapısında bulunan bileşenler ile doğrudan hücreler ile enerji sağlanır. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda ıspanak, antioksidan özelliği ile serbest radikallerin dışarı atılmasını kolaylaştırarak, var olan iltihabı azaltır.
   ]]>
   Sistit İçin Antibiyotik https://www.sistit.org/sistit-icin-antibiyotik.html Thu, 29 Nov 2018 07:58:32 +0000 Sistit için antibiyotik, idrar kesesinin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan problemlerdir. Sistit en fazla kadınlarda ortaya çıkar ve onlara büyük sıkıntı yaratmaktadır. Sistit olan bir kişinin öncelikli olarak kasıklar Sistit için antibiyotik, idrar kesesinin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan problemlerdir. Sistit en fazla kadınlarda ortaya çıkar ve onlara büyük sıkıntı yaratmaktadır. Sistit olan bir kişinin öncelikli olarak kasıklarına saplanan şiddetli ağrı ve akıntı koku oluşturmaktadır. Sistit ilaçlar, parazitler, sinir sistemi hastalıkları, kimyasal maddeler ve diğer nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Kişilerde sistit oluştuğunda zaman kaybetmeden en yakın zamanda önlem almalıdır. Bundan dolayı sistit için antibiyotik devreye girmektedir. Sistit için antibiyotik kullanımının amacı, olası bir ikincil enfeksiyonun eklenmesi ihtimalinin azaltmak için alınan bir tedbir olarak uygulanır. Sistit için antibiyotik uygulamasına başlandığı zaman verilen antibiyotik iğne, ilaç ve fitil gibi antibiyotik içeren ilaçların en mühimi olan hasta olan kişinin kullanacağı ilacın özellikle aynı saatte kullanması gerekir. Sistit için kesinlikle antibiyotik tedavisi gereklidir. Bu hastalığa tutunmuş olan kişiler, antibiyotik tedavisi olmadan asla iyileşme gösteremezler.

   Sistit için antibiyotik gerekli midir

   Sistit için antibiyotik tedavisi kesinlikle gereklidir. Özellikle bayanların bu konuda ıstıraplarını dindirmek için kadın doğum uzmanı, sistit için antibiyotik kullanımı hastada uygulayarak, ilaçları bitene kadar tekrar muayene eder. Sistit için antibiyotik kullanan hasta, iyileşme süreci görmeyebilir. Bu durum ise hastanın aynı şekilde idrar tahlili yaparak ne kadar iyileşme olup olmadığı kontrol edilir. Yaklaşık olarak 1-2 hafta tedavi süreci uygulanır. İstenilen netice alınmaması sonucunda doktor antibiyotik iğne tavsiye edecektir. Böylece farklı bir tedavi yöntemi başlamış olacaktır. Fakat sistit için kullanılan antibiyotik iğneler, kişilere çok acı çektirebilir. Yani bu da, hasta olan kişiyi zor günler bekliyor anlamına gelmektedir. Sistit olan kişi antibiyotik tedavi sürecinde herhangi bir koku hissettiğinde zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Aksi halde daha büyük problemler doğabilir.

   Sistit için antibiyotik kullanma koşulları nelerdir

   Sistit için antibiyotik kullanımını gerçekleştirmeden önce koşulları iyi bilmek gerekir. Yani rastgele antibiyotik kullanımı fayda vermeyecektir. O yüzden;

   • Sistit şikayetlerinde ilk önce doktora gidip muayene olmak gerekir. Doktor muayene için idrar tahlili isteyerek, kullanacağı antibiyotik tedavisinin bunu gerekli kılmaktadır.
   • Sistit için antibiyotik kullanan hasta, tedavi sürecinde çok fazla su tüketmelidir. Hergün 1-2 litre su tüketerek bu tedavi sürecine katkıda bulunabilir.
   • Sistit için antibiyotik kullanımı kesinlikle doktor tarafından izin verilerek kullanılması gerekir. Çünkü sistit için antibiyotik kullanımının az ya da fazla olması enfeksiyonları daha da artırabilir.
   • Sistit belirtileri bitmesinin ardından tekrar doktor kontrolüne gidilmelidir. Doktor önereceği ilacı kullanmak gerekir. Eğer tek başına hareket eden kişi antibiyotik kullanımını bırakırsa, sistit daha ileri boyuta ilerleyerek kronikleşebilir.
   • Bağışıklık düzenleyici, ateş düşürücü ve spazm ilaçları antibiyotik ile beraber kullanılabilir. 

   ]]>
   Sistit Kremi https://www.sistit.org/sistit-kremi.html Thu, 29 Nov 2018 09:19:31 +0000 Sistit Kremi, Sistit neredeyse her kadının başına gelen bir durumdur. Sistit kremini açıklamadan önce sistit nedir ve neden oluşmaktadır bundan bahsedelim. Sistit bir idrar yolu hastalığıdır ve enfeksiyonların idrar kesesin Sistit Kremi, Sistit neredeyse her kadının başına gelen bir durumdur. Sistit kremini açıklamadan önce sistit nedir ve neden oluşmaktadır bundan bahsedelim. Sistit bir idrar yolu hastalığıdır ve enfeksiyonların idrar kesesine girmesiyle meydana gelmektedir. Erkeklere kıyasla bayanlarda daha çok görülmektedir. Bunun sebeplerinden en önemlisi de idrar yollarının daha kısa olmasıdır. Böylece bakterilerin idrar yoluna ulaşması daha kolay gerçekleşir. Sistitten kurtulmak iççin cinsel temizliğe önem verilmelidir. Özellikle de bayanların cinsel ilişki sonrasında vajina ve çevresini dezenfekte etmesi sistitin önüne geçmek için birebirdir. Sistit kremine gerek kalmaması için tuvalet temizliği de son derece önemlidir. Vajina temizliğinin önden arkaya doğru yapılması sağlık açısından daha uygundur. Bunun yanı sıra bol bol sıvı alımı yapılmalıdır. Özellikle de bu dönemlerde su tüketimi günlük miktarın altına düşmemelidir. Şimdi de her beş bayandan birinde görülen sistit hastalığının tedavisinde kullanılan sistit kreminden bahsedelim.

   Sistit Kremi Nedir

   Sistit tedavisinde genellikle doktorlar tarafından antibiyotik kullanılması tavsiye edilmektedir. Antibiyotik kullanımı 1 hafta boyunca sürer. Sistit kremi doktor tarafından tavsiye edilmedikçe kullanılmamalıdır. Piyasada deri enfeksiyonları ve sistit için kremler bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi üzerine eczaneden temin edilebilir. Fakat sistit kreminin faydası olduğu kadar zararları da olabilmektedir. Kişinin cildine ve yapısına bağlı olarak yan etkiler oluşabilmektedir. Bayanların hamilelik dönemlerinde hiçbir şekilde kimyasal ilaç kullanmaları önerilmemektedir. Fakat geçmeyen bir sistit hastalığı söz konusuysa bitkisel kürler ve bitkisel kremler önerilmektedir. Sistit kreminin yanı sıra bu hastalığın tedavisinde sıcak suya oturma, pamuklu iç çamaşırları kullanma, genital bölge temizliği ve partnerinizin penisinin temizliği de son derece önem taşımaktadır.
   ]]>
   Sistit Hamilelik Belirtisi Midir https://www.sistit.org/sistit-hamilelik-belirtisi-midir.html Fri, 30 Nov 2018 06:14:24 +0000 Sistit Hamilelik Belirtisi Midir, hamilelikte sürekli idrara çıkmak sık görülen bir durumdur ve bundan dolayı da enfeksiyon kapmak oldukça kolaydır. Hamileliğin başlarında idrarda fazla bakteri oluşumu görülebilir. Kişinin enfe Sistit Hamilelik Belirtisi Midir, hamilelikte sürekli idrara çıkmak sık görülen bir durumdur ve bundan dolayı da enfeksiyon kapmak oldukça kolaydır. Hamileliğin başlarında idrarda fazla bakteri oluşumu görülebilir. Kişinin enfeksiyon kapma açısından oldukça hassas bir dönemde olması en ufak bir enfeksiyon durumunun tedavi edilmesini gerektirir. Sistit ise mesanede yaşanan enfeksiyon probleminin adıdır. Cinsel ilişki, doğum, nörolojik problemler, az su tüketimi, mesanede taş olması, idrar yollarına yapılan müdahale gibi durumlar sistit probleminin yaşanmasına zemin hazırlayan unsurlardır. 

   Sistit Probleminin Belirtileri:
   • Sık tuvalete çıkma isteği
   • Acil tuvalet giderme ihtiyacı
   • Geceleri idrar çıkarma
   • İdrar yaparken yanma
   • Karnın alt kısmında ağrı sistit probleminde sık görülen belirtilerdir. 
   Sistit  hamilelik belirtisi midir, belirleyici bir unsur olmamakla beraber hamile kişilerde sık yaşanan bir problemdir. Sistit mesanenin enfeksiyon kapması durumudur. Hamileliğin belirtisi olan sık idrara çıkma kadınlarda enfeksiyon kapma riskini arttırdığı için hamile kadınların sıkça yaşadığı bir problemdir. Fakat sistit problemi olan bir kişi hamiledir diye bir şey söylenemez. Sistit problemi yaşayan hamile ve diğer kişiler, bol sıvı tüketerek, genital bölge temizliğini yaparak, vajinal akıntıları tedavi ederek bu problemin önüne geçebilirler. 
   ]]>
   Sistit Ateş Yaparmı https://www.sistit.org/sistit-ates-yaparmi.html Sat, 01 Dec 2018 05:19:37 +0000 Sistit Ateş Yaparmı: Şiddetli yanmanın eşlik eder ve sık idrara çıkmanıza neden olur. Sürekli ataklar halinde, gün içinde bu durumun sizi rahatsız etmesine yol açar ve idrar ihtiyacınızı tam anlamıyla gidemediğinizde sistitt Sistit Ateş Yaparmı: Şiddetli yanmanın eşlik eder ve sık idrara çıkmanıza neden olur. Sürekli ataklar halinde, gün içinde bu durumun sizi rahatsız etmesine yol açar ve idrar ihtiyacınızı tam anlamıyla gidemediğinizde sistitten şüphelenebilirsiniz.
   Erkeklerde de görülebilen sistit genellikle kadınların kabusudur. Erkeklere göre kadınlarda 10 kat daha fazla karşılaşılan sistit, mikrop ve bakterilerden kaynaklanır. Kadınlarda daha fazla karşılaşılmasının sebebi, kadınların idrar torbalarına ve alt idrar yollarına bakteri ve mikropların daha çabuk ulaşabilmesidir. Cinsel yolla da bu mikrop ve bakteriler idrar yollarına taşınır. Zira bir kere idrar yollarına taşınan bu enfeksiyonlar buraya yerleşir ve ataklar halinde sistit görülmesine sebep olur. 

   Peki sistit ateş yaparmı Her zaman olmamakla birlikte sistite eşlik eden hafif ateş normal kabul edilmektedir. Ancak sürekli hale geldiyse ve ateşinin çok yükseliyorsa böbrekteki enfeksiyondan şüphelenebilirsiniz. Sistite yakalanmanın özel durumları olabilir. Özellikle bayanlarda, balayı dönemi, menopoz, adet döngüsü ve cinsel ilişki esnasında da olmak üzere enfeksiyonlara açık olduğunuz bir çok dönem bulunmaktadır.

   Belirtileri Nelerdir:

   Sistitin pek çok belirtisi mevcuttur. Ancak en göze çarpan belirti, sürekli idrar torbasında ve yollarında yanma hissidir. Tuvalete gittiğininide ihtiyacınızı çok az miktarda gidermenizi sağlar ve idrar renginiz bulanık yada pembe renkte gelebilir. Sistit ateş yaparmı sorusuna ise evet yapar diyebiliriz. Sonuç olarak vücuttaki enfeksiyondan kaynaklanan bir problem olduğu için nadiren yada çok hafif ateşe sebep olur. Ancak bu seviye korkulacak yada sizi rahatsız edecek durumlara gelmez. Eğer ki sistitseniz ve ateşiniz çok yükseliyor ise hemen bir dahiliye yada nefroloji uzmanına görünüp, böbrekleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Çünkü vücutta meydana gelen yüksek ateş, enfeksiyonun böbreklere kadar ulaştığının sinyali olabilir ve hemen önlem alınması gerekebilir.
   ]]>
   Sistit Ağrısı https://www.sistit.org/sistit-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 14:17:30 +0000 Sistit Ağrısı; sistit idrar kesesinin iltihap kapması ile meydana gelen bir hastalıktır. Eğer zamanında tedavi sürecine başlanmaz ise kronik bir hal alır. Sistitin mesane ve böbreklerde kalıcı hasara yol açabilme ihtimali yükse Sistit Ağrısı; sistit idrar kesesinin iltihap kapması ile meydana gelen bir hastalıktır. Eğer zamanında tedavi sürecine başlanmaz ise kronik bir hal alır. Sistitin mesane ve böbreklerde kalıcı hasara yol açabilme ihtimali yüksektir. İdrar yapar iken kişi sistit ağrısı çeker. Ağrının yanında yanma ve sızı gibi belirtilerde kendisini gösterir. Sistit hastalığına bakteriler yol açar. Bu hastalığın tedavisi için de dolayısı ile antibiyotikler kullanılır. İdrar aniden gelir ve kişi istemeden altına idrarını kaçırabilir. Kadınların ve erkeklerin yapı itibari ile farklı olmalarından dolayı sistit ağrısı daha çok kadınlarda görülür. Kadınlarda üretra kısa bir yapıda olduğundan sistitin görülme ihtimali de daha yüksektir.
    
   Sistit ağrısı nedenleri;
   • Genital temizliğin kötü yapılması
   • İdrar yapmaya engel olan böbrek taşları, tümör ya da sonda gibi yabancı cisimler
   • Diyabet hastalığı
   • Nörolojik bir hastalıktan dolayı mesaneyi boşaltamama
   • Hamile olmak
   • Yaşlanmak
   • Düzensiz cinsel ilişkiye girmek
   • Menopoza girmek
   • Erkeklerde prostat hastalığı
   Enfeksiyona yol açan bakteriyi tespit etmek adına doktorlar hastanın idrar kültürünün bir örneğini isterler. Ultrason, ilaçlı böbrek filmi ve sistiskopi ile de hastalığın tespitini yapmak mümkündür. Sistin tedavi edilmemesi hastanın zayıf ve bitkin düşmesine sebep olmaktadır. Sistit ağrısından kurtulabilmek için özellikle günde en az iki litre su içilmelidir. Baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler ve alkollü içeceklerden kişi mutlaka kaçınmalıdır. İdrar yapma hissi geldiği an mutlaka idrara çıkılmalıdır. Aksi takdirde idrar mesanede tutuldukça bakteriler mesane duvarına yapışırlar ve atılması da daha zor olur. 
   ]]>
   Erkeklerde Sistit https://www.sistit.org/erkeklerde-sistit.html Sun, 02 Dec 2018 09:15:48 +0000 Erkeklerde sistit, Sistit mesanenin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Kadınlara nazaran erkeklerde daha nadir görülmektedir. Nadir görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen ihmal edilmemesi gerekmektedir. Erkeklerd Erkeklerde sistit, Sistit mesanenin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Kadınlara nazaran erkeklerde daha nadir görülmektedir. Nadir görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen ihmal edilmemesi gerekmektedir. Erkeklerde sistit genellikle mesanenin tam olarak boşaltılmaması sonucu meydana gelen iltihaplanma neticesinde oluşur. Bunun yanı sıra böbrek problemi olanlar ve cinsel ilişki sonrasında idrar yolunda meydana gelen bir sorun sonuncunda da erkeklerde sistit meydana gelebilir. Erkeklerde prostat büyümesi, böbrek taşı, idrar yolunun dar olması ve 50 yaş üzeri olması sistite yakalanma riskini artırır.

   Erkeklerde sistit belirtileri ve tedavisi: Erkeklerde sistit ilk olarak sık sık idrara çıkma isteği ile baş gösterir. Bunun dışında acil olarak idrar yapma isteği, idrarının keskin kokulu ve bulanık renkli olması, yapılan idrarda kan görülmesi, idrar yaptıktan sonra yanma, işemekte zorluk çekme gibi birçok belirti meydana gelir. Erkeklerde sistit genellikle idrar yolu iltihabı ile karıştırılmaktadır. Her iki durumda da doktora danışmakta fayda vardır. Erkeklerde sistit tedavi edilmezse böbrek yada prostat enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu nedenle tedavi edilmelidir. Genellikle erken teşhis edildiğinde tedavisi oldukça kolaydır. Birçok durumda doktora gitmeden bolca su içilerek ve iltihap önleyici ağrı kesiciler ile sistit geçer. Bunun yanında alkol tüketimi de sistiti arttırdığı için alkolden uzak durulmalıdır. Ayrıca sistit devam ederken cinsel ilişkiden de uzak durulmalıdır. Kızılcık suyu idrar yollarına iyi geldiği için tüketilmesinde tavsiye edilmektedir. Bunların hiçbiri sistiti tedavi etmekte ise yaramıyor ise doktor genellikle antibiyotik tedavisi uygular ve sistitin iyileşmesini sağlar. Antibiyotik tedavisi de çabuk etki gösterdiğinden kısa sürede sistitten kurtulma sağlanmış olur.
   ]]>
   Sistit Bitkisel Tedavi https://www.sistit.org/sistit-bitkisel-tedavi.html Mon, 03 Dec 2018 05:57:58 +0000 Sistit bitkisel tedavi, toplumda sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; idrar kesesi enfeksiyonu olarak tanımlanır. Sistit hastalığı genellikle mesane bölümünde yer alan duvarın enfeksiyon sebebiyle tahriş edilme Sistit bitkisel tedavi, toplumda sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; idrar kesesi enfeksiyonu olarak tanımlanır. Sistit hastalığı genellikle mesane bölümünde yer alan duvarın enfeksiyon sebebiyle tahriş edilmesi sonucu ortaya çıkan kalınlaşma ile kendini belli eder. Kadınlarda daha sık rastlanır. Kadınların idrar kanalının erkeklere oranla daha kısa olması sebebiyle ortaya çıktığı belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde kişide idrar yaparken problem yaşanması, idrar yapılsa bile tuvaleti varmış gibi his oluşması, idrarda yaparken ağrı ve yanma çekilmesi gibi problemler ile kendini belli eder. Bu süreç içerisinde idrarın renginde bulanıklık veya kötü koku olduğu belirtilmektedir. Sistit bitkisel tedavi süresi içerisinde gerekli tedaviyi uygulanırken; bu süreç içerisinde kişinin öncelikle doktora giderek gerekli tetkiklerinin yapılarak ilaç tedavisinin yapılması gerekir. Sistit bitkisel tedavi süreci içerisinde uygulanması gereken bazı noktalar ile tedavinin gerçekleştirildi belirtilmektedir. Alternetif tıp içerisinde doğada bulunan bitkiler kullanılarak hastalığının tedavi edildiği gözlenirken; sistit hastalığı da bunların arasında yer almaktadır. 

   Sistit bitkisel tedavi

   Doğanın bize bahşettiği bitkiler kullanılarak enfeksiyon, iltihaplanma, bakterileri sebeple meydana gelen problemlerin giderilmesi desteklenir. Öncelikli olarak kişinin bol su tüketmesi tavsiye edilir. Günde en az içilecek üç buçuk litre su ile birlikte vücut içerisinde bulunan enfeksiyon ve iltihaplanmaların idrar yoluyla dışarı atıldığı görülür.  

   Elma sirkesi, kişide bulunan ağrı ve sancıların giderilmesi için kullanılan yöntemler arasında elma sirkesi sirkesi faydalıdır. Sistit bitkisel tedavisi  içerisinde faydalı olduğu belirtilirken; günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere 1 su bardağının içerisine bir tatlı kaşığı elma sirkesinin konularak tüketilmesi halinde vücutta Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğu açıklanırken; bu bölümde bulunan bakteri, enfeksiyon, viral sebepler meydana gelen problemlerin giderilmesi sağlanır. Elma sirkesi doğal olarak elde edilen ürünler içerisinde yer aldığı için evde kişinin kendi başına yapacağı elma sirkesinin tüketilmesi son derece faydalı olur.

   Yaban mersini, alternatif tıp içerisinde sistit hastalığının tedavisi için kullanılan başlıca bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle vücut içerisinde bulunan koli basilinin giderilmesi için yaban mersini veya yaban mersininin suyunun tüketilerek bu oluşumların giderildiği belirtilmektedir. Kişide bulunan idrar problemlerin giderilmesine fayda sağlarken; bu bölümde bulunan enfeksiyonları yok eder.

   Sarımsak, içeriğinde bulunan doğal antioksidan sebebiyle birçok hastalığın giderilmesinde önemli fayda sağladığı görülmektedir. Sistit bitkisel tedavi süreci içerisinde günlük sarımsak tüketilmesi ile bu hastalığın giderildiği belirtilmektedir. Günde 4 diş sarımsağın sabah ve akşam yemeklerinin yanında tüketilmesi ve iyice çiğneyerek yutulması halinde bu bölgede bulunan iltihaplanmaları giderildiği görülür. Çiğneyerek tüketilmeyen kişilerin ise hap şeklinde sarımsağı yutması da etkili olur.

   Soğan, vücutta bulunan iltihaplanmaları giderilmesi için son derece faydalı olan bitkiler içerisinde yer alır. Kuru soğanın tüketilmesi ile Sistit bitkisel tedavi gerçekleştirilir. Bu noktada kişinin soğanı kaynatıp suyunu içmenin yanı sıra yemeklerin yanında çiğ  olarak tüketmesi de oldukça etkilidir. Ayrıca soğanın salatalara konularak tüketilmesi de son derece etkili olur. 

   Kiraz sapı, suyunun tüketilmesi ile birçok hastalığa şifa olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle 50 gram kiraz sapının 1 litre kaynar suya konulması ile 15 dakika kaynatılmasının ardından 10 dakika demlenmesi beklenir. Ardından hazırlanmış kiraz sapı suyunun günde 3 bardak aç karnına tüketilmesiyle idrar yollarında bulunan enfeksiyo]]> Tekrarlayan Sistit https://www.sistit.org/tekrarlayan-sistit.html Mon, 03 Dec 2018 15:54:10 +0000 Tekrarlayan Sistit, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer almaktadır. Özellikle idrar yollarında bulunan problemlerden dolayı günlük hayatı olumsuz yönde etkilendiği açıklanır. Bu süreç içerisinde kişinin idrarını Tekrarlayan Sistit, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer almaktadır. Özellikle idrar yollarında bulunan problemlerden dolayı günlük hayatı olumsuz yönde etkilendiği açıklanır. Bu süreç içerisinde kişinin idrarını tutamaması, sık idrara gitme veya idrar yapma esnasında ağrı veya sancı çekilmesi gibi durumlar gözlenirken; idrar yapılsa bile tekrar idrar varmış gibi hissi yaşanması ile ortaya çıkar. Sistit hastalığının teşhisi edilmesinin ardından tedavi edilmesine rağmen, tekrar etmesi halinde ortaya çıkan tekrarlayan Sistit hastalığında cerrahi yöntem kullanılır. Sistit kronikleşmesi halinde özellikle 3 aydan daha uzun süren durumlarda kronik olarak kabul edilirken; mesane dokusuna hasar vermesi ile ortaya çıkar. Genellikle bayanlarda görülen Sistit hastalığının erkeklerde de az oranda rastlandığı açıklanmaktadır. Bayanların idrar kanalının erkeklere oranla daha kısa olması sebebiyle ortaya çıktığı gözlenir. 

   Tekrarlayan Sistit kronikleşmesi halinde idrar yollarında oluşan hasar nedeniyle yanıma problemine artış oluşur. Bu süreç içerisinde hastanın kasık bölümünde şiddetli ağrıya neden olur. Bu süreç içerisinde kişinin idrarını kaçırdığı da belirtilmektedir. Özellikle bayanlar fazla gebelik yaşanması ile idrar yollarında bulunan kasların gevşemesi sonucu ortaya çıkar.

   Tekrarlayan Sistit Tanı ve tedavi

   Daha öncesinde sistit hastalığı için tedavi gören kişilerde yeniden tekrar etmesi ile ortaya çıkan bu problemde gerekli ilaç tedavi kullanılmasına rağmen, geçmemişse cerrahi yöntem kullanılarak tedavi gerçekleştirilir. Laparoskopik newfron navigasyon yöntemi sayesinde bu problem giderilir. Özellikle mesane bölümünde bulunan kasların hasarının giderilmesi sayesinde bu bölümde bulunan sinirlerin üzerinde bulunan baskının giderilmesi ile iyileşme desteklenir. Hastanın leğen kemiği ve kuyruk sokumu bölümünün iç yüzeyinde bulunan kasların ve bu bölümde bulunan bağların arasında bulunan alanda sinirlere cerrahi tedavi uygulanır. Böylece hastanın yaşam kalitesi yükseltilerek, sistit hastalığının tedavisi gerçekleştirilir. 

   Ameliyat gerçekleştirildikten sonra hastanın idrar problemlerinin giderildiği açıklanırken; kişinin günlük hayatına dönmesinin iki haftayı bulduğu belirtilir. Bu süreç içerisinde kişinin bol sıvı tüketmesi gerekirken kullandığı iç çamaşırlarını günde iki kez değişmesi, tuvalete girmeden önce ve sonrasında da ellerini sabunlaması tavsiye edilir. Bu süreç içerisinde pamuklu iç çamaşırı kullanılmasının yanı sıra kullandığı iç çamaşırını ütüleyerek giymesi bu bölümde bulunan enfeksiyon ve bakterilerin giderilmesinde son derece fayda sağlar. Ayrıca kişinin tükettiği yiyecekleri bol su ile yıkayarak tüketmesi vücuda girecek enfeksiyonların önlenmesi konusunda yardımcı olur. Tekrarlayan Sistit hastalığında hastanın günlük yaşam içerisinde temizliğine dikkat etmesi hastalığın tekrar etmesini önler.
   ]]>
   Akut Sistit https://www.sistit.org/akut-sistit.html Mon, 03 Dec 2018 16:59:29 +0000 Akut sistit, sistit rahatsızlığının oluşumuna istinaden isimlendirilen çeşitlerinden biri olmaktadır. Sistit mesane bölgesinde meydana gelen bakteriyel bir rahatsızlık olmaktadır. Sistit dünya genelinde çocuklarda, erkeklerde, k Akut sistit, sistit rahatsızlığının oluşumuna istinaden isimlendirilen çeşitlerinden biri olmaktadır. Sistit mesane bölgesinde meydana gelen bakteriyel bir rahatsızlık olmaktadır. Sistit dünya genelinde çocuklarda, erkeklerde, kadınlarda görüle bile bu grup içerisinde büyük yüzde bayanlara ait olmaktadır. Bunun nedeni bayanların idrar yolu üzerinden enfeksiyon kapmaya daha yatkın olmalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle hijyen olmayan koşullarda tuvalet ihtiyacının giderilmesi enfeksiyon sonucu sistit oluşmasına neden olmaktadır. Sistit kronik ve akut sistit olarak izlenebilmektedir. 

   Akut sistit nedir

   Akut sistit, hastalığın iyileştikten sonra artık tekrar etmeme durumu olmaktadır. Akut sistit görülme yaşı olarak herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Rahatsızlığın sebebi olan E.Coli bakterisi düzgün olmayan tuvalet hijyeni ve temizliğin düzgün yapılmaması yüzünden idrar yolu üzerinden bulaşmaktadır. Özellikle büyük tuvalet yapıldıktan sonra silme yönünün vajina üzerine doğru yapılması yüzünden bulaşma riski artmaktadır. Özellikle kız çocuklarında daha sık görülmesinin nedeni bu hijyen davranışının yanlış yapılmasından kaynaklanmaktadır. E.Coli bakterisi mesane üzerine yerleştikten sonra kızarmaya neden olmaktadır. İlerlemesi halinde kanama yapabilmektedir. 

   Akut sistit belirtileri
   • En sık rastlanan belirtisi idrarı yapma esnasında yanma hissi olmasıdır.
   • İdrarın tam yapılamaması hissi,
   • İdrar yaparken kanama, 
   • Gece idrara çıkma isteği ve zaman zaman ateş, 
   • Hastada karın ve kasık bölgesinde ağrı meydana gelmektedir,
   • Kadın hastaların vajina yolundan akıntı meydana gelmektedir. Bu akıntı kötü koku meydana getirebilmektedir. 
   Akut sistit, kronik sistite dönüşür mü

   Akut sistitin kronikleşmesi tedavinin geç başlaması yada yeterli hijyen şartlarının iyileşmeden sonra sağlanmamasından kaynaklanabilmektedir. Ayrıca tedavi süresince ilaçların yarım bırakılmaması gerekmektedir. Hastalar genellikle belirtiler azaldıktan sonra ilaçları kesmekte ve hastalığın tekrar üremesine neden olmaktadırlar. Ayrıca tedavi süresince lifli gıdalar tüketilmesi ve bol su içilmesi gerekmektedir. 

   Tedavi

   Akut sistit tedavi aşamasında idrar testleri ve gerekli görülmesi halinde görüntüleme yöntemleri ile teşhis konmaktadır. Bu işlemlerin ardından hastalığın şiddetine göre antibiyotik ve bölgenin temizlenmesini sağlayan ilaçlar kullandırılmaktadır. İlaçların kullanım süresi hastalığın şiddetine göre belirlenmektedir. Çok ilerlemiş akut sistit durumlarında cerrahi müdahale gerekse bile çok nadir olmaktadır. 
   ]]>
   İlişki Sonrası Sistit https://www.sistit.org/iliski-sonrasi-sistit.html Tue, 04 Dec 2018 10:00:30 +0000 İlişki Sonrası Sistit, Enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlık olan sistit ilişki sonrasında birtakım problemlere yol açar. İdrarı biriktiren mesanenin iltihaplanması sonucu oluşan bu sağlık problemi bakteriyel hasta İlişki Sonrası Sistit, Enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlık olan sistit ilişki sonrasında birtakım problemlere yol açar. İdrarı biriktiren mesanenin iltihaplanması sonucu oluşan bu sağlık problemi bakteriyel hastalık kapsamında değerlendirilir. Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülen bu sorun cinsel birleşmenin uygun olmayan koşullarda yapılmasıyla birlikte baş gösterir. Bununla birlikte üretra alanının ilişki esnasında hasar görüp tahriş olması sonucu da söz konusu bu rahatsızlığı tetikler. Uzun süre cinsel temasta bulunulmaması veya yoğun olarak cinsel birleşmenin yapılması gibi durumlar ilişki sonrası sistit oluşumunu tetikleyen hususlardır. Bu rahatsızlık kadınların cinsel bölgesinin kısa yapılı olmasından ötürü yayılma alanı bulmaya müsaittir. Erkeklerde ise aşırı cinsel birleşme ve doku tahriş ile birlikte meydana gelen ilişki sonrası sistit vücutta değişiklik oluşturur. Bahse konu olan sistit oluşumu ile idrarda keskin koku, idrar renginin koyulaşması, idrar yaparken yanma ve ağrı hissi gibi belirtiler ortaya çıkar. Bununla birlikte sıklıkla idrara çıkma isteği, idrarın çok az miktarda gelmesi, kanlı idrar gibi sorunlarda meydana gelmektedir. Hal böyle olunca cinsel birleşme hususunda isteksizlik, doku hasarı ve halsizlik oluşumu kaçınılmazdır. İlişki sonrası sistit kaynağının bakteri ve virüsten almaktadır. Cinsel organ temizliğine yeterince önem verilmemesi, idrar tutma alışkanlığı, böbrek taşı, kist, üretra bölgesinin hasar görmesi ve düzensiz cinsel ilişki gibi unsurla ilişki sonrası sistit sorunun nedenleri arasında yer alır.

   İlişki Sonrası Sistit Tedavisi

   Bakteriyel kökenli bir hastalık olan sistit ilişki sonrasında vücudun olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Özellikle temiz olamayan cinsel birleşmeyle birlikte bulunulan ortamın kirli nitelikte olması enfeksiyon kapılmasını tetiklemektedir. Bu aşamada devreye giren sistit kısa sürede tüm vücudu kapsama alanına alarak mesanenin işlevini kaybetmesine etken olacaktır. Böyle bir sağlık problemi ile karşılaşıldığında yapılması gereken tek şey ertelemeden derhal doktora başvuru yapmaktır. İdrar tahlili sonucu kedin tanının belirlenmesi ile birlikte hekimin önerdiği ilaçların düzenli olarak kullanımı sayesinde tedavi yapılabilir. Diğer yandan bol su tüketimi, vücuda vitamin ve mineral bakımından değerli besinlerin alınması, idrarı tutmama, bir müddet cinsel ilişkiye ara verilmesi ve cinsel bölgenin sürekli temizlenmesi gibi unsurlar ilişki sonrası sistit tedavisi için fayda sağlar.
   ]]>
   Çocuklarda Sistit https://www.sistit.org/cocuklarda-sistit.html Wed, 05 Dec 2018 05:33:22 +0000 Çocuklarda Sistit, Halk arasında idrar yolu enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Çocuklarda sistit genellikle 1-10 yaş arası çocuklarda daha sık görülür. Küçük yaşta olan çocuklarda bu enfeksiyon daha fazla risk oluşturur. Sistit Çocuklarda Sistit, Halk arasında idrar yolu enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Çocuklarda sistit genellikle 1-10 yaş arası çocuklarda daha sık görülür. Küçük yaşta olan çocuklarda bu enfeksiyon daha fazla risk oluşturur. Sistit idrar yolunda ilerleyen kristal kum oluşumuyla beraber ilerleme göstermektedir. Çocuklarda sistit rahatsızlığı tedavisi gecikirse eğer bu hastalık kronik bir durum alarak acılı ve zor bir hastalık haline gelir. 

   Çocuklarda sistit mesanede oluşum gösteriyorsa bu durum idrar yolu enfeksiyonunun belirtisidir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteri esherichia coli bakterisi olarak adlandırılmaktadır. Bu bakteri çocuklarda %80 oranında sistite sebebiyet vermektedir. Fakat çocuklarda bütün idrar yolu enfeksiyonları oluşumları bağırsakta oluşan bakteriler, virüsler ve mantarlar aracılığıyla meydana gelmektedir.

   Çocuklarda Sistit Nasıl Oluşum Gösterir

   Çocuklarda sistit, genellikle kız çocuklarında erkek çocuklarına nazaran daha fazla görülmektedir. Bu problem kız çocuklarında anatomik yapıdan dolayı görülmektedir. Kızlarda sistit üretranın kısa olduğundan dolayı mesanede tam boşalma yapamaz ve buna bağlı olarak mesanede asidik ortam azaldığından sistit görülür. 

   Çocuklarda Sistit Teşhisi

   Çocuklarda sistit ilk safhalarda kolaylıkla teşhis edilen bir rahatsızlık olmasa da çocuğunu iyi tanıyan annelerin gözünden kaçmayacak belirtiler olacaktır. Beliren rahatsızlık durumlarında uzman hekim başvurmakta fayda olacaktır. Bu belirtiler genellikle çocuklar idrar yaptığında acı oluşumundan şikayet etmesi, çocuklar idrarını uzun süre tuttuğunda, idrar rengi normalden farklı olarak bulanık renkte ve koyu renkte ise, çocuklar idrarı tek seferde değilde aralıklı olarak yapıyorsa, idari kokusu keskin rahatsız edici bir koku ise zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurmak gerekir. Yapılan idrar tahlili sonrasında çıkan sonuçta kan hücreleri ve kristal madde var ise çocuklarda sistit oluşumuna işaret etmektedir.

   Çocuklarda Sistit Tedavisi 

   Çocuklarda sistit rahatsızlığı teşhisinde tetkikler ve idrar tahlilleri alınır. Alınan bu tahliller daha sonra laboratuvar ortamında dikkatlice değerlendirilir. Değerlemesi yapılan sonuçlarda durum negatif ise gerekli görülen ilaç tedavisi yada doğal yollardan uygulamalar yapılarak hastalık belirtisi en aza indirilir. Değerlendirilen sonuçlarda ciddi bir enfeksiyon belirlenirse eğer gerekli görülen antibiyotik uygulaması kesinlikle yapılmalıdır. Kullanacağınız antibiyotik ilaç kesinlikle doktor kontrolünde alınmalıdır. Çocukların beslenmesine dikkat edilmesi çok önemlidir. 
   ]]>
   Sistit Kaşıntı Yaparmı https://www.sistit.org/sistit-kasinti-yaparmi.html Wed, 05 Dec 2018 23:48:48 +0000 Sistit kaşıntı yaparmı; sistit idrar kesesinde oluşan iltihaplanmaya verilen addır. Erkeklerden çok kadınlarda görülen bir hastalıktır nedeni ise kadınlardaki idrar kanalının daha kısa olmasıdır. Sistit kaşıntıya neden ola Sistit kaşıntı yaparmı; sistit idrar kesesinde oluşan iltihaplanmaya verilen addır. Erkeklerden çok kadınlarda görülen bir hastalıktır nedeni ise kadınlardaki idrar kanalının daha kısa olmasıdır. Sistit kaşıntıya neden olan idrar yolu iltihaplanmasıdır. Sistit erken teşhis edilip tedavi edilmez ise kronikleşerek böbreklere ve mesaneye kalıcı hasarlar verebilir. Bakteri kaynaklı bir hastalık olan sistit ağrıya ve kaşıntıya sebep olmaktadır.

   Sistitin kaşıntı yapma nedenleri; sistit hastalığının oluşma nedenlerinin başında hijyen koşulları gelir yani genital bölgenin iyi temizlenmemesi, özellikle bayanların önden arkaya doğru temizlik yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında kadınlarda hamilelik, menopoz, şeker hastalığı, sentetik iç çamaşırı kullanmak, idrarı uzun süre tutmak,  erkeklerde ise prostat hastalıkları sistit oluşma nedenlerindendir.

   Sistit belirtileri, sistit kaşıntı yaparmı; sistit olan bir kişi ister kadın olsun isterse erkek genital bölgesinde sık sık kaşıntı oluşur. Bunun dışında sık sık idrara çıkma isteği, kötü kokulu idrar, kasıklarda ara ara şiddetli ağrı oluşması, bulanık idrar yapma, genital bölgede kaşıntının neden olduğu kızarıklık ve şişlik,  acil idrara çıkma isteği,  göbek altında ağrı oluşması ve idrarın yapılmasına tam olarak boşaltamama hissi sistit oluşmasının belirtileri arasındadır.

   Sistit tedavisi;  genital bölgesinde yukarıda belirttiğimiz şikayetlerden biri veya birkaçı var ise mutlaka doktora gidilmelidir. Daha sonra doktorunuzun  size vereceği idrar tahlilini yaptırabilirsiniz. Sistit hastalığı bakteri kaynaklı bir hastalık olduğu için genellikle antibiyotiktir tedavisi uygulanmaktadır.  Antibiyotik tedavisi ile birlikte sistitten kaynaklanan kaşıntının giderilmesi için kremde kullanılmaktadır.
   ]]>
   Sistit Hastalığı https://www.sistit.org/sistit-hastaligi.html Thu, 06 Dec 2018 00:08:59 +0000 Sistit hastalığı; Günümüzde bir çok kadının sıklıkla karşılaştığı rahatsızlıklardan biride sistit  hastalığıdır. Kısaca boşaltım sisteminde bulunan idrar kesesi yani mesanenin iltihaplanmasıdır. Bakterilerde Sistit hastalığı; Günümüzde bir çok kadının sıklıkla karşılaştığı rahatsızlıklardan biride sistit  hastalığıdır. Kısaca boşaltım sisteminde bulunan idrar kesesi yani mesanenin iltihaplanmasıdır. Bakterilerden kaynaklı olarak sistit hastalığı meydana gelmektedir. Bu hastalık kesinlikle ihmal edilmemelidir. Eğer ihmal edilir ise kronikleşerek böbreklerde ve mesanede kalıcı olarak hasara sebep olur. Erkeklere kıyasla kadınların anatomik yapısı oldukça farklıdır. Kadınların sistit hastalığına yakalanma ihtimalin fazla olmasının sebebi üretra yapısının kısa olmasındandır. Neredeyse beş kadından biri kesinlikle bir kerede olsa bu hastalığa yakalanmıştır.  

   Sistit hastalığının oluşmasının nedenleri
   • Uygulanan eksik ve yanlış genital bölge temizliği
   • Mesanenin nörolojik olarak boşalamaması
   • Hamilelik
   • Şeker hastalığı
   • İdrar kanalının kısa olması
   • Yaşlılık
   • İdrarının dışarıya çıkışının engellenmesi
   • Cinsel ilişkinin düzensiz olması
   • Menopoz 
   • Erkeklerde üretra rahatsızlıkları ve prostat
   Sistit hastalığının belirtileri

   Hem erkek hemde kadında çoğunlukla belirtiler aynıdır. Fakat çocuk hastalarda bir farklılık iştah kaybı, kusma ve ateşlenmede yapmaktadır. 
   • Sık olarak idrara çıkma isteği
   • Tam olarak boşalamama hissi
   • İdrar esnasında ağrı, sızı ve yanma
   • İdrar yapma esnasında idrarın az yapılması
   • Acil idrar yapma  duygusu
   • İdrarın bulanık ve kötü kokulu olması
   • Yapılan idrarda kan olması
   • Göbek kısmının alt kısmında ve kasıklarda ağrı olması
   • Cinsel ilişki esnasında ağrı olması
   • Yorgunluk
   • Nadiren de olsa yüksek ateş
   Sistit hastalığı tedavisi

   Doktor muayenesinden sonra birkaç günlük antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik ilaçlar kullanılmaya başladığında neredeyse 48 saat içerisinde sistitin belirtileri azalmaya başlar. Buna rağmen hasta doktorun söylemiş olduğu zamana kadar ilaçları kullanmalıdır. Yoksa hastalık daha şiddetli olarak tekrarlayabilir.  Bazen bu tedavi süresi doktorun tavsiyesine göre uzayabilir.

   Sistit hastalığında korunmak için dikkat edilmesi gereken durumlar
   • Koyu çay, kahve ve alkolden oldukça minimum seviyeye indirilmelidir.
   • Acılı ve baharatlı besinlerden uzak durulmalıdır.
   • Gün içerisinde en az olarak 2 litre su tüketilmelidir. Tüketilen su vücuttaki bakterilerin mesanede barınmasını engelleyerek dışarı atılmasını sağlar.
   • Gün içerisinde oldukça sık bir şekilde idrara çıkılması gereklidir. Vücutta tutulan idrar mesanede bulunan bakterilerin duvara yapışarak, rahatlıkla enfeksiyon oluşmasını sağlar.
   • Parfümlü sabun, vajinal deodorantı ve pudra kullanılması idrar kanalını tahriş edebilir.
   • Tuvalet sonra temizlik doğru yapılmalıdır. Ön kısımdan arka tarafa doğru olmalıdır. Bol su ile yıkanmalı ve  peçete ile silinmelidir.
   • Özellikle iç çamaşır doğru seçilmelidir. Dikkat edilmesi gereken iç çamaşırının pamuklu olması gereklidir. Naylonlu iç çamaşırlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca genital kısmın nemlilik oranının artmasını sağlayarak bakterinin çoğalıp üremesini sağlayan dar ve sıkı pantolonlardan uzak durulmalıdır.
   • Cinsel ilişki sonrasında idrara çıkılmalıdır. Bunun sebebi bakterilerin çoğalıp yayılmasını engeller.
   • Menopoz dönemi sonrasında östrojen arttırıcı kremler kullanılması gereklidir.
   • Sistit hastalığı önlemlerinden biride Kirli ve kalabalık havuzlardan uzak durulmalıdır. Özellikle yaz mevsiminde dikkat edilmelidir.
   ]]>
   Sistit İçin Fitil https://www.sistit.org/sistit-icin-fitil.html Thu, 06 Dec 2018 18:44:37 +0000 Sistit için fitil, toplumda sık gözlenen hastalıklardan bir tanesidir. Mesane içerisinde bulunan dokuların hasar görmesi sonucu oluşur. Genellikle iltihap ve enfeksiyon sebebiyle mesane duvarında kalınlaşmaya neden olarak kalıcı Sistit için fitil, toplumda sık gözlenen hastalıklardan bir tanesidir. Mesane içerisinde bulunan dokuların hasar görmesi sonucu oluşur. Genellikle iltihap ve enfeksiyon sebebiyle mesane duvarında kalınlaşmaya neden olarak kalıcı hasar oluşturur. Bu süreç içerisinde kişide idrar yaparken zorlanma, sürekli idrar varmış gibi his ile birlikte idrar yaparken yanma ve şiddetli ağrı oluşur. Sistit için gerekli kontrollerin yapılması için doktora gidilmesi gerekir. 

   Sistit genellikle bayanlarda görülür. Erkeklerde görülme ihtimali daha düşüktür. Bunun nedeni ise Bayanların mesane çıkışının erkeklere oranla daha kısa olması sebebiyle ortaya çıkmasına neden olur. Kişide kasık ağrısı, karın ağrısı, kötü kokulu idrar ve bulanık idrar, idrar kaçırma gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir. Sistitin ilerlemesi halinde bağırsağa kadar yayılması sebebiyle başka şikayetlere neden olur. Özellikle erkeklerde prostat kanseri, bayanlarda erken menopoz gibi hastalıkları tetiklediği için erken tanı ile tedavisi gerekir. 

   Sistit için fitil tedavi

   Gerekli kontroller sonrası sistit hastalığı teşhis edilir. Bu süreç içerisinde idrar testi, kan tahlili ve tam kan sayımı ile sistitin hangi derecede olduğu belirlenir. Hastaya yapılacak tetkiklerin ardından bakteri, enfeksiyon veya iltihap görülmesi halinde gerekli tedavi sağlanır. Bu süreç içerisinde sistitin ilerlemiş olması sebebiyle doktorunu isteyeceği bazı filmler ile altında yatan asıl nedenin araştırılması sağlanır. Çünkü sistitin kronikleşmiş olması tedavinin daha uzun sürmesine neden olur. Tedavi süreci içerisinde kişiye sistit için fitil verilir. 

   Fitil ile birlikte sistitin oluşturduğu kaşıntı, yanma gibi hislerim giderilmesi sağlanır. Fitil günlük yatmadan önce kullanılırken; kişinin bu süre zarfında iç çamaşırını sık değiştirilmesi, tuvalet hijyenine dikkat etmesi, kullandığı iç çamaşırı pamuklu tercih etmesi tavsiye edilir. Özellikle bayanların tuvalet alışkanlığında önden arkaya doğru kurulanma yöntemi ile tuvaletten çıkması anlatılır. Böylece bu bölgede bulunan enfeksiyonların giderilmesi sağlanır. Bu sebepten dolayı sistit için fitil oldukça faydalıdır. Bu süre içerisinde kişinin bol su tüketmesi gerekir. Su tüketilmesi ile vücut içerisinde bulunan zararlı enfeksiyon ve bakterilerin idrar yolu ile vücuttan dışarı atılması desteklenir. Böylece gerekli tedavi sağlanmış olur.
   ]]>
   N30 Sistit https://www.sistit.org/n30-sistit.html Fri, 07 Dec 2018 01:59:25 +0000 N30 Sistit, N30 diye adlandırılan uluslar arası ICD nin araştırma sonucunda hazırlayıp ve hastalıkları sınıflandırma kodu olarak belirlenmiştir. Bu hastalıklar aynı zamanda ICD nin rahatsızlığın ve sağlık sorunlarında ted N30 Sistit, N30 diye adlandırılan uluslar arası ICD nin araştırma sonucunda hazırlayıp ve hastalıkları sınıflandırma kodu olarak belirlenmiştir. Bu hastalıklar aynı zamanda ICD nin rahatsızlığın ve sağlık sorunlarında tedavide kullanılan uluslar arası kodlar denilebilir. N 30 kodu belirlenmiş olup sistit hastalığı için kullanılması tavsiye edilen bir ilaç kodudur. Sistit rahatsızlığı genellikle kadınlarda rastlanırken, tam olarak kadınların mesane bölgesinde görülen bir rahatsızlıktır. N30 sistit, bayanlarda rastlanan idrar torbası hastalığı yani mesane iltihabı olarak bilinir.

   Sistit hastalığı her yaşta rastlanılanılırken;özellikle bayanlarda ve kızlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi rahatsızlıklar sonucunda yada  şikayetler içerisinde ve beraberinde gelen erişkin ve genç insanlarda daha sık karşılaşılan bir mesane iltihabı hastalığıdır.

   N30 sistit rahatsızlığı genelde E.Coli bakterileri tarafından meydana gelmektedir. E.Coli bakterileri kişilerde dışkısında rastlanır ve bol miktarda bulunan bir bakteri çeşididir.

   N30 Sistit belirtileri, gece idrara kalkma, acil idrara çıkma isteği, kasıklarda ağrı, idrarda kanama, hafif ateş, küçük Karın bölgesinde ağrı, idrar yaparken yanma, kadın vajinal yolunda akıntı şeklinde görülebilmektedir, idrar sonrasında tam rahatlayamama gibi kişilerde rahatsızlık hissi oluşur. N30 Sistit hastalığın tanısı hekim tarafından bir laboratuvar yöntemleri veya fizik muayene ile tanı konmaktadır. Çoğunlukla N30 Sistit hastalığında, radyolojik cihazıyla görüntüleme işlevi yöntemleri tanı belirlemek için kullanılır.
   Bir başka hastalıkların olma olasılığı ortadan kaldırmak amacıyla hastalarda uygulanıp ve bu gibi kişilerde tedavi esnasında kanamalı durumlarda karşılaşılabilir. Kişide daha başka aktif hastalık varsa tedavisi yapıldıktan bir müddet sonra sistoskopi uygulanır ve ışıklı alet sayesinde mesanenin içi çok açık çıplak gözle görülebilir. Kişide tanı tam olarak kesinleşirken; bu uygulama sonrasında hastalığın tam tanısında kullanılan bir başka yöntem ise idrar kültürü tahlilidir. Kişide tam idrar tahlili sonucunda hastadaki iltihap ve kan hücreleri görülürken; idrar kültüründe ise E.Coli bakterisi çoğunluk sağlamaktadır. Bu gibi durumda mikrobu öldüren en kuvvetli antibiyotik ilaç kullanılmalıdır. Sistit rahatsızlığının tam olarak tanı için gerekli kan ve idrar tahlili ve ultrasonu grafiği  filmleri yeterli olmaktadır.
   ]]>
   Sistit Bulaşıcı Mı https://www.sistit.org/sistit-bulasici-mi.html Fri, 07 Dec 2018 08:56:23 +0000 Sistit Bulaşıcı Mı, Kaynağını enfeksiyondan alan sistit bulaşıcı niteliktedir. Zararlı bakteri ve virüslerin mesanede yer edinmesi sonucunda meydana gelen bu rahatsızlık birçok sebepten ötürü gelişim göstermektedir. Cinsiye Sistit Bulaşıcı Mı, Kaynağını enfeksiyondan alan sistit bulaşıcı niteliktedir. Zararlı bakteri ve virüslerin mesanede yer edinmesi sonucunda meydana gelen bu rahatsızlık birçok sebepten ötürü gelişim göstermektedir. Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin her yaştan insanda görülme olasılığı olan sistit bulaşıcı özelliği ile doku hasarına da yol açmaktadır. Ana girişi cinsel organ olan bu rahatsızlık birtakım sorunlardan dolayı vücut yapısını olumsuz yönde etkiler. İdrar yolu enfeksiyonu olarak bilinen sistit bulaşıcı mı denildiğinde bakterilerin varlığı bulaşıcıdır cevabını verecektir. Bakteriler vücutta uygun ortam edindiği zaman birtakım koşulların oluşması halinde sistit problemine mahal vererek bulaşıcı etki yaratır.

   Sistit Bulaşıcı Mı, Nasıl Bulaşır

   İdrar kesesinin işlevini yerine getirememesi ile belirtiler ortaya çıkan durumla birlikte sıklıkla idrara çıkma hissi, idrar renginde değişiklik, kokulu idrar, idrar yaparken yanma ve ağrı hisleri meydana geldiğinde sistit rahatsızlığının varlığı söz konusu olmaktadır. Bakteriyel bir rahatsızlık olan sistit genellikle cinsel organ alanında başlayıp bulaşıcı etkisini uygulamaktadır. Bu hususta tuvalet ve banyo alanlarında sistit bulaşma olasılığı yüksektir. Öte yandan cinsel birleşme esnasında kirli ortam ve cinsel organın varlığı da bu sağlık sorununu tetikler. Sistit genital bölgeye bakteriler aracılığıyla bulaşır. Dokuya temas eden bakteriler idrar kanalından giriş yaparak üreter sistemi tahrip eder. Böylece bulunduğu alanda iltihaplanma meydana getirerek bulaşıcılık bakımından etkin rol oynar. Bulaşma aşamasında varlığını sürdüren sistit ile birlikte ilerleme mevcut ise tedavi edilmediğinde kronikleşme ihtimali ortaya çıkabilir.

   Sistit Bulaşıcı Mı, Tedavisi Nasıldır

   Sağlıksız koşullar dahilinde bulaşma oranı yüksek olan sistit doktor tarafından muayene edilerek tedavi edilmelidir. Erken teşhis sayesinde dolu hasarının önüne geçilerek söz konusu bu rahatsızlığın tekrarlama riski en az seviyeye indirgenmiş olur. Hekim tavsiyesi üzerine ten edilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması dahilinde ve kişisel temizliğin günlük yapılması halinde sistit hastalığı tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra bol su tüketilmesi, vitamini yüksek besin maddelerinin vücuda alınması antioksidan görevi niteliğinde olup sistit bulaşıcılığını önlenmesini hedef alarak tedaviye hız kazandırır.
   ]]>
   Sistit Ameliyatı https://www.sistit.org/sistit-ameliyati.html Fri, 07 Dec 2018 22:50:54 +0000 Sistit Ameliyatı, sistit özellikle kadınlar olmak üzere pek çok kişinin doktora başvurma sebeplerinden biridir. Üriner sistem enfeksiyonlarından biri olan sistit, özellikle 20-40 yaş aralığındaki cinsel açıdan akt Sistit Ameliyatı, sistit özellikle kadınlar olmak üzere pek çok kişinin doktora başvurma sebeplerinden biridir. Üriner sistem enfeksiyonlarından biri olan sistit, özellikle 20-40 yaş aralığındaki cinsel açıdan aktif olan kadınlarda daha çok görülmektedir. Sistit oluşumunda tek bir bakteri söz konusudur. Sistit problemlerin de en sık saptanan bakteri %95 oranında üropatojen E.Coli bakterisidir. Komplike üriner sistem enfeksiyonlarında negatif bakteriler, gram pozitifler ve dirençli mikroorganizmalar etken olmaktadır. Kadınlarda üretranın uzunluğunun erkeklere göre daha kısa olması sistit oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Sistit ameliyatı yapılmadan önce hastaların büyük bir kısmında kısa süreli tedavi ve prolaktif antibiyotik kullanımı ile tedaviye yanıt alınmakta ve iyileşme sağlanmaktadır.

   Sistit Ameliyatı nasıl yapılır

   Kronik sistit, 3 aydan fazla devam ve tekrar eden olgulardır. İdrarda mikrop olmadan da kronik sistit gelişebilmektedir. İl başlarda sadece gündüzleri olan sık idrara çıkma zaman içinde geceleri de sık idrara çıkma şeklinde kendini göstermeye başlar. İdrar yolunda yanma, ağrı, leğen kemiği bölgesinde ağrı, sistit tedavisi ile çözüme kavuşamayabilir. Bu durumlarda gerekli değerlendirmelerden sonra sistit ameliyatı kararı alınabilir. Üriner sistem enfeksiyonları, ihmal edilmemesi ve önemsenmesi gereken hastalıklardır. Hastanın risk altında olduğu ve komplike olduğu düşünülen sistit olgularında, ürolojik değerlendirme yapılmaktadır. Sistit ameliyatı gerektiren olgularda operasyon maliyetini azaltmak ve komplikasyonları önlemek amacı ile antibiyotik proflaksisi uygun şartlar altında planlanması gereken bir yaklaşımdır.

   Sistit ameliyatı öncesi, sistitli hastalarda abdominal, pelvik ve nörolojik muayeneler nonspesifiktir. Fizik muayenenin ardından laboratuvar bulguları ve potasyum testi yapılır. Hastanın ürodinamisi değerlendirilir. Teşhiste en önemli nokta sistoskopi bulgularıdır.

   Mevcut tedavilere rağmen, ileri evre sistit hastalarında sistit ameliyatı %10 oranlarında tercih edilmektedir. İnvaziv cerrahi tedavilerde mesanenin bir kısmı veya tamamı çıkarılmaktadır. Ancak bu işlem en son tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Mesanenin tamamının çıkarıldığı ve üriner diversiyon uygulanan hastalarda başarı oranı daha yüksek olmaktadır. Ancak sistektomi ve diversiyon işlemine bağlı oluşan komplikasyonlar diğer hastalara oranla daha fazla görülmektedir.

   Sistit ameliyatı için gelişen cerrahi koşullardan biri de laparoskopik nöral navigasyondur. Pelvik bölgedeki sinirlerin bağ dokusu yada kaslar arasına sıkışması durumunda bu operasyon uygulanır ve sinirler etrafındaki baskı ortadan kalkar.

   ]]>
   Sistit Mide Bulantısı Yaparmı https://www.sistit.org/sistit-mide-bulantisi-yaparmi.html Sat, 08 Dec 2018 11:39:02 +0000 Sistit mide bulantısı yapar mı, Sistit hastalığı idrar yollarında görülen bakteriyel bir rahatsızlık olmaktadır. Sistit dünyada birçok insanda görülebilmektedir. Ancak bayanlarda idrar yolları daha korunmasız olduğu için e Sistit mide bulantısı yapar mı, Sistit hastalığı idrar yollarında görülen bakteriyel bir rahatsızlık olmaktadır. Sistit dünyada birçok insanda görülebilmektedir. Ancak bayanlarda idrar yolları daha korunmasız olduğu için erkeklere nazaran daha çok genç yaşta bayanlarda ve yetişkin bayanlarda görülmektedir. İlerlemiş durumlarda kanama yapan sistit hastalığının bakteri kaynaklı olması başka belirtilerinde ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunlar;
   • Ateş,
   • Halsizlik,
   • İdrar yapma esnasında yanma,
   • Tam olarak idrar yapamama hissi,
   • İdrar yaparken kan gelmesi,
   • Kasıklara kadar ulaşan ağrı meydana gelebilmektedir.
   Sistit mide bulantısı yapar mı Bu durum hastalığın ilerleme durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Hastalığın başlangıç evrelerinde idrar ile ilgili belirtiler meydana gelebilse de içeride farklı bir ilerleme söz konusu olabilmektedir. Sonuç itibariyle bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu olduğu için ilerlemesi durumunda böbrekler ve vücut etkilenebilmektedir. Ayrıca zincirleme olarak etkilenen sindirim sistemi organları yüzünden mide bulantısı meydana gelebilmektedir. 

   Sistit mide bulantısı yapar mı, Tedavisi nasıl yapılır

   Sistit mide bulantısının ortadan kalkması için temelde sistit tedavisinin yapılması gerekmektedir. Doktor yapacağı idrar ve görüntüleme testleri sonucunda hastalığın ilerleme durumunu görebilecek ve tedavi için gereken ilaçları yazacaktır. Çok ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahale gereksinimi olabilmektedir. Tedavi sürecinde yada bitiminden sonra meydana gelen sistit mide bulantısı ortadan kalkmış olacaktır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
   ]]>